hüsnü yusuf Google

Hüsnü Yusuf Çiçeği Sağlıktaki Faydaları

Hüsnü yusuf çiçeği karanfilgiller familyasına ait bir çeşit süs bitkisidir. latince adı Dianthus barbatus olan bu çiçeğe halk dilinde gugu çiçeği, Kır Karanfili, Nazar Otu denir. Boyları 60 cm kırmızı çiçekli, bir çeşit süs bitkisidir. Dağlar da ve bayırlar da kendiliğinden yetişir.

Hüsnü yusuf tohumunu ilkbahar aylarından başlayarak yaz başına kadar ekebilirsiniz. hüsnü yusuf çiçeğini bir sonraki yaz mevsiminde açacaktırr. Çok kolay yetişebilen bir çiçektir. hüsnüyusuf bitkisinin Gölge bir yerde torf içinde çimlendirerek, dikilmek istenen alana götürülebilir. İçeriğinde Uçucu ve sabit yağ ile tanen bulunur.

Hüsnü Yusuf Çiçeğinin Faydaları

- İdrar söktürür.
- İktidarsızlıkta faydalıdır.
- Yatıştırıcı ve terletici etkiye sahiptir.
- Soğuk algınlığı, grip ve mide üşütmesinden kaynaklanan şikayetleri aza indirir.
- Merhemi cilde renk vermek için kullanılır. Ayrıca bazı cilt hastalıklarına karşı da faydalıdır.

Hüsnü Yusuf Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Hüsnü yusuf çiçeği kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hüsnü yusuf çayı hazırlanır ve içilir. 4 bardak suya 50 gr. kuru hüsnü yusuf çiçeği konup kaynatılır. Günde 3 kere olmak üzere birer bardak içilir.

Bronşit ve nezle tedavisinde, hüsnü yusuf çiçeği, Çörek Otu ile birlikte kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. hüsnü yusuf çiçeği çayı Soğuk algınlıkları için de mükemmel bir çaydır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>