horasani Google

Horasani Otunun Sağlıktaki Faydaları

Horasani bitkisi (semen-contra) : Bileşikgiller familyasından “Compositae”nin açılmamış çiçekleridir. Halep, Türkistan, Buhara ve Volga nehri etrafında yetişir. Hekimlikte sarımtırak esmer renkli ve küçük tohuma benzer çiçek başları ile diğer kısımları kullanılır. Kokusu anasona benzer. Tadı acı, yakıcı ve fenadır. Etkili maddesi Santonin’dir.

Horasani bitkisinin 30-60 cm boyunda kazık kökü, gövdesinin alt kısmı odunsu ve yukarılara doğru çatallaşır. horasani yaprağı uzun saplı yan yaprakları ise karşılıklı kanat gibi çatallaşır ve oldukça ince olur. Horasani çiçeği salkım gibi topluca bir arada ve başları eğik olur, horasan otu yeşilimsi esmer veya yeşilimsi sarı renkte, 2-4 mm uzunluğunda ve 1-2 mm enindeki goncalar’dan oluşur.

Horasani Otunun Faydaları

- İştah açar
- Bağırsak gazlarını giderir ve sindirimi kolaylaştırır
- Zindelik verir ve cinsel isteği arttırır
- Saç dökülmesini azaltıcı etkilere de sahiptir
- Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur

Horasani Otu Nasıl Kullanılır?

10 gram horasani tohumunun içine 1 litre kaynar su konularak, 10 ile 15 dakika bekletilerek demlemeye bırakılır. Sonra günde üç kez olmak üzere birer bardak içilir, buna üç gün devam edilir. Horasani çiçekleri tomurcuk halinde iken toplandıktan sonra suda kaynatılarak ya da toz haline getirilip isteğe göre bal ile karıştırılarak kullanılır.

Horasanın tadı acı olduğu için özellikle çocukların içmesi için bal katılır. 30 gram bala 3 gram horasani konup iyice karıştırılır, üç gün kahvaltıdan sonra birer çay kaşığı yenir. Büyükler için bu doz üç katı olarak kullanılır.

Horasani Otunun Zararları?

Horasani bitkisi zehirli olduğu için hekim kontrolünde ya da hazır ürünler şeklinde kullanılması gerekir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>