hıyarşembe Google

Hiyarşembe Sağlıktaki Faydaları

Hiyarşembe (hindhıyarı) : Baklagillerden leguminoseae denilen büyük ağaçların meyvesidir. Doğu Hind, Antil ve Brezilya’da yetişir. Meyvesi siyahtır ve silindiriktir. Terkibinde şeker, pektin, zamk, tanen ve esans vardır.

Anayurdu Hindistan olan bu ağaç tropikal iklimlerde de yetişir. Boyları 8 ile 10 metre uzunluğunda değişen, karşılıklı dizilmiş bileşik yapraklı, bir ağaç türüdür.

Hoş kokulu, ilkbaharda başlayıp yaz boyunca açmaya devam eden, salkım sarı çiçekleri bulunur. Bu ağacın 30 ile 50 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğinde çikolata renkli silindirik meyveleri kullanılır. Hıyarşemberinin diğer isimleri Hint hıyarı, Hıyarışember ve Hint keçiboynuzu” dur.

Hiyarşembe Faydaları

Kabızlığı önler, Müshil etkisi yapar, Akrep ısırmalarında yılan sokmalarında ve benzeri rahatsızlıklarda da haricen tedavi amaçlı da uygulanır.

Hiyarşembe Nasıl Kullanılır?

Tarihin eski çağlarından beri sindirim kolaylaştırıcı ve kabızlık giderici olarak kullanılır. Mikrop öldürücü etkisi de bulunmaktadır. Dizanteriye karşı kullanılır. Bunun için meyve olduğu gibi yenir veya 50 gramlık bitki 1 lt. kaynar su eklenerek çayı demlenir ve günde üç kez birer bardak içilir. Etkisi fazla olmadığı için çocuklar da rahatlıkla kullanabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>