helvacı kabağı Google

Helvacı Kabağı Sağlıktaki Faydaları

Helvacıkabağı (kestanekabağı) : Kabakgillerden tatlısı yapılan bir çeşit kabaktır. Yaprakları uzun ve büyüktür. Çekirdekleri yoktur. Ev ilaçlarında çekirdekleri kullanılır. Reçine, sabit yağ, steroller ve tenyalara etkili madde olan sukurbitin içerir.

Kabak geniş yapraklı, büyük sert meyveli ve sürünücü bir bitkidir. Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Asya ve yurdumuzda sebze olarak yaygın şekilde yetiştirilmektedir.

Helvacı Kabağının Faydaları

Kabak çekirdeği kabukları tıbbi amaçlarla kullanım için soyulur. Taze ve kabuksuz olan bu çekirdeklerden erişkinler en az 400 gr. olarak öylece veya ezip bal ile karıştırılarak yenilebilir. Yaklaşık 3-4 saat sonra da bağırsak parazitlerini dışarı atmak için bir müshil mesela 30-40 gr. hint yağı içilir. Böylece parazitler atılmış olur. Zararsız bir ilaç olduğundan özellikle çocuklar için çok kullanışlıdır.

Geleneksel olarak kabak çekirdeği yenen Balkan ülkelerinde, prostatizm, yani prostat büyümesi, diğer ülkelere nazaran daha seyrektir. Bu olay, kabak çekirdeği içindeki maddelerin, idrar kesesi duvarlarını kasıp, idrar yolu ağzındaki kasları gevşeterek, idrar etmeyi rahatlamasına bağlanmak istenmektedir. Ayrıca, aynı maddelerin prostat içinde toplanan kanı da azalttığı bilinmektedir.

Helvacı Kabağı Nasıl Kullanılır?

Kabak bilindiği gibi yemek ve tatlı yapmak maksadıyla çok yaygın olan bir bitkidir. Tıbbi amaçlarla ise kuruyemiş olarak da faydalanılan kabak çekirdeği kullanılır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>