hanımeli Google

Hanımeli Çiçeği Sağlıktaki Faydaları

Hanımeli (lonicera caprifolium) : Hanımeligillerin örneği olan, ilkbaharda güzel kokulu çiçekler açan bir süs bitkisidir. Çiçekleri, kabuğu ve yaprakları kullanılır. 100 kadar türü vardır. Bu bitkinin yarıdan fazlası çin ‘de bir kısmı ülkemizde ve Amerika‘da ve ülkemizde bulunur.

Hanımeli yaprağı karışık ve yapraklarının boyu yaklaşık 10 cm boyundadır. Avrupa hanımelisi, japon hanımelisi ve beyaz hanımelisi gibi türleri vardır. Meyvesi oldukça fazla çekirdekli olup meyvelerinin rengi ise mavi, siyah yada kırmızı görünümündedir.

Türlerinin çoğundaki meyveler genelde zehirlidir. Ama bazı türlerin meyvesi yenilebilir. Hekimlikte çiçekleri kabukları ve yaprakları kullanılır .

Hanımeli Çiçeğinin Faydaları

- İdrar söktürür.
- Karaciğer hastalıklarında faydalıdır.
- Müzmin bronşitte rahatlık sağlar.
- Nefes darlığını giderir.
- Öksürüğü keser.
- Nikriste de kullanılır.

Hanımeli Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Hanımeli çiçeğinin çiçekleri, yaprakları ve kabukları kullanılır. Haşlaması gargarası ve çayı kullanılır. Hanımeli çayı bronşit ve nefes darlığına iyi gelir ve iyileşme süresini kısaltmış olur. Kurumuş yaprakları, çiçekleri ve kabukları haşlanıp düzenli olarak içildiği taktirde öksürüğe, böbrek şişmesine, mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa iyi gelir.

Hanımeli Çiçeğinin Zararları?

Hanımeli bitkisinin bazı türlerinin zehirli olduğu bilinmektedir, bundan başka zararı yoktur. Doğal ve şifa kaynağı bir bitkidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>