gül Google

Gülün Sağlıktaki Faydaları

Gül (rosa) : Gülgillerin örneği olan bitki ve bunun çiçeğidir. Bir çok çeşidi vardır. Bunlar; kokusu, rengi, şekli, iriliği ve ufaklığı bakımından birbirinden ayrılır. En çok görülen çeşitleri; sarı gül, van gülü, yediveren gülü, Yabani gül ve Şam gülüdür. Pembe gülün taze çiçeklerinden gülsuyu ve gül esansı elde edilir.

İçeriğinde geraniol, rodinol, eugenol, citronel ve feniletilalkol vardır. Hekimlikte çiçeklerinin renkli yaprakları kullanılır. Bunlar, gonca halindeyken toplanıp, sıcak bir yerde kurutulur ve ışık almayan kutularda saklanır.

Gülün Faydaları

Antiseptik olarak kullanılır. İshali keser. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Göz kanlanmaları ve göz nezlesinde faydalıdır. Ayrıca krem ve parfümeri sanayinde kullanılır.

Kırmızı güller tedavi edici olarak en iyi kabul edilirler. Bahçıvanlık türlerinden, melez olarak adlandırılanlar en uygun olanlardır. Gül yaprağı özellikle kırmızı gülün yaprakları kullanılır. 20 gr. gül 1 litre. Suda haşlanarak bir fincan İçildiğinde ishali keser. Aynı su ise yapılan gargara bademciklerde, göz banyosu da gözler deki iltihaplara iyi gelir.

Gül Nasıl Kullanılır?

1 bardak kaynar suya, 4 gr ufalanmış yaprak veya gonca konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Zehirli bileşikler taşımadığından rahatlıkla kullanılabilir. Gül sıkılarak suyu çıkarılıp içilirse kan tükürmeye iyi gelir. Taze sürgünleri de aynı maksatla kullanılır. Gül suyundan 32 gr içildiğinde kabızlığı giderir. 10 defa rahatça dışarı çıkmayı sağlar. Yemeklerden önce taze gül yenirse bağırsakları yumuşatır.

Haricen: Yapraklarının haşlaması, gargara halinde, boğaz hastalıklarında, bademcik iltihabında, diş etleri iltihabında, ağız yaralarında kullanılır. Diş etlerini güçlendirmek için gül yaprağı ağızda çiğnenir, göz nezlesinde ve göz kanamalarında haşlanan suyu ile gözlere pansuman yapılır. Ezilmiş gül yaprakları siğillere konulursa siğilleri geçirir. Gül suyu saçlara çok sürülürse saçların çabuk beyaz lamalarına sebep olur. Gül suyu antiseptik etkilidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>