funda Google

Funda Otunun Sağlıktaki Faydaları

Funda (süpürgeotu) : Fundagillerden; çiçekleri kırmızımtırak mor ve çan şeklinde olan bir bitkidir. İşlenmemiş topraklarda yetişir. Çalı görünümündedir. Süpürge çalısı da denilen bu bitkinin kökünden ağızlık; dallarından da kaba süpürge yapılır. Çiçekleri, Ağustos ayından itibaren toplanıp, kurutulur.

Kullanılan Kısımları: Yaprakları, dal ve çiçekleri, tohumu

Funda Otunun Faydaları

İshali keser, idrar söktürür. Böbrek kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Nikriste de faydalıdır. Anne sütünü artırır. Lapası, ağrıları keser. Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi, çıban ve egzamada faydalıdır.

Funda Otu Nasıl Kullanılır?

1 bardak kaynar suya, 10 gr funda tohumu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Zayıflatıcı olarak 200 gr funda, 200 grHayıt tohumu, 200 gr kimyon, 200 gr Rezene ile beraber 5 kilo suda 2 saat kaynatılır, kaynama esnasında eksilen su yerine sıcak su ilave edilir, süzülür, dolapta nuhafaza edilir sabahları aç karna 1 bardak tatlandırmadan içilir.

Kaynatılan funda posası lapa halinde soğuktan el ve ayaklarda meydana gelen kızarıklık ve şişliklerde, basurda, kanamalara ve ağrıyan yaralara konulursa şifalı olur. Zeytinyağı ile merhem haline getirilir, çıban ve egzamada cilde sürülürse faydalı olur.

Funda Komar Yaprağı (Orman Gülü) ile alkol içerisinde bir müddet bekletilir, elde edilen mayi ile romatizma ve iltihaplı mafsal romatizmasında ağrıyan yerlere masaj yapılır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>