frenk üzümü Google

Frenk Üzümünün Sağlıktaki Faydaları

Frenk üzümü (ribes rubrum) : Taşkırangillerden; bir çalıdır. Yemişi uzun salkım şeklinde olup, taneler, ufak ve kırmızıdır. Tadı mayhoştur. 150 kadar türü vardır. Daha çok şurubu yapılarak kullanılır. İçeriğinde organik asitler vardır.

Frenk Üzümünün Faydaları

İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür, vücuda rahatlık verir. Böbreklerdeki taşların düşürülmesine yardımcı olur. Karında toplanan suyu söker. Karaciğer şişliğini giderir. Sarılığı giderir.

Romatizma ve mafsal kireçlenmelerinde de faydalıdır. Sindirim yollarındaki iltihapları temizler. Şurubu, çok besleyicidir.

Frenk Üzümü Nasıl Kullanılır?

Yalnızca yaprakları kullanın, saplarını kullanmayın. 1/2 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı kurutulmuş yaprak koyun. Yarı kaynatın ve 5 dakika demlendirin.

Tatlandırılmadan her defasında bir ağız dolusu olmak üzere, günde 1 ila 1,5 bardak alın. Boğmaca öksürüğü için yalnızca bal ile tatlandırın.

Gargara veya ağız yıkama suyu hazırlamak için 1 bardak kaynar suya i ila 2 çay kaşığı kurutulmuş yemiş kullanın. Yemiş öz suyu olarak, günde pek çok defa veya gerektikçe, 1 çorba kaşığı alın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>