frenk maydanozu Google

Frenk Maydanozu Sağlıktaki Faydaları

Frenk maydanozu (chervil) : Maydanozgillerden ıtırlı bir bitkidir. Birçok çeşidi vardır. Anayurdu Avrupa olan kırlarda kendiliğinden yetişen bir yıllık bitkidir. Boyları 40 cm’ye kadar ulaşır. Görünüş olarak maydanoza benzeyen bu bitkinin küçük çiçekleri vardır.

Anasona benzer bir kokusu olan maydanoz gibi kokulu olan yapraklarından yararlanılır. Kızartmalara, soslara ve salatalara hoş bir tat verir. Kıvırcık olan yapraklarından servis tabaklarının süslenmesinde de kullanılır.

Frenk Maydanozunun Faydaları

İdrar ve aybaşı kanı söktürür. Basur memelerinin verdiği şikayetleri giderir. Suyuyla kirpiklere kompress yapılırsa, uzamalarını sağlar.

Frenk Maydanozu Nasıl Kullanılır?

Frenk Maydanozunun Yaprakları C vitamini demir magnezyum ve karetince zengindir. Kaynatılıp suyuyla kompres yapıldığında el ve ayak şişliğini giderir.

Bir çay kaşığı taze , kuru bitkiye veya tohumuna bir çay fincanı su kaynatılır, 10 dakika süreyle demlendikten sonra içilir. Yada günde bir çay fincanı tatlandırıcı kullanmadan içilebilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>