fındık Google

Fındık Sağlıktaki Faydaları

Fındık (corylus avellana) : Palamutgillerden; kuzey yarımküresinin ılık yerlerinde ve yurdumuzun en çok Karadeniz Bölgesinde yetişen ufak bir ağaçtır. Meyvesi (Fındık), sert bir kabuk içindedir. nişasta ve yağ vardır.

içeriğinde B, A, C ve E vitaminleri bulunur. Fındık ağacı kabuğu antibiyotik etkilidir. Oldukça besleyici olan fındığın, proteini bilhassa fosfor ve demiri çok fazladır. Enerji verip, bedene güç katar. Büyüme çağındaki çocuklara, hamilelere, bedenen ve zihnen çalışanlara çok faydalıdır.

Fındık Faydaları

Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Vücuda kuvvet verir. Nekahat devresinin çabuk geçmesini sağlar. Hamilelere de faydalıdır. Dövülmüş yenirse öksürüğü keser. Varise faydalıdır. Fındıkyağı, böbrek ağrılarını giderir. Kum ve taşların düşürülmesinde yardımcı olur. Bağırsak solucanlarını düşürür. Sarada da faydalıdır.

Fındık Nasıl Kullanılır?

Prostat bezinin büyümesinde; 1 bardak kaynar suya, 1 Tatlı kaşığı ufalanmış yaprak konur, 10 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

Fındık yaprağı kan temizleyici ve idrar artırıcıdır. İdrar artırıcı olarak diğer idrar artırıcılarla birlikte kullanılır.

Sabahları aç karna 1 tatlı kaşığı dövülmüş fındıkla, 1 kahve kaşığı tarçın yemek sağlık açısından çok faydalıdır.

Fındık yakılır külü ayva yağı ile karıştırılır, kıl dökülen yerlere sürülürse kıl bitirir. Fındık ağacının kabuğu yakılır külü iç yağıyla veya ayva yağı ile karıştırılır, saçkıranda veya saç dökülmesinde yakı gibi konulursa saç bitirir.

Fındık Zararları?

Mideleri hasta olanlar, damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenler, çok az yemelidirler.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>