fasulye Google

Fasulyenin Sağlıktaki Faydaları

Fasulye (phaseouls vulgaris) : Baklagillerden; barbunya, çalı, ayşekadın, horoz gibi birçok çeşitleri olan bir bitki ve bunun sebze olarak kullanılan yeşil ürünü ve kuru tohumlarıdır.

Eylülde, yeşil rengi sarıya döndüğünde, hiçbir lekesi olmayan fasulyeler toplanır. Tedavi amaçlı kullanılacak olan kabuklar gölgede kurutulur ve kullanım için ince kıyılır.

Bileşim: Trigonellin, cholin, orginin, asparagin, silisik asit, fosfor asitleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum

Fasulyenin Faydaları

Taze fasulye, bedeni ve zihni yorgunlukları giderir. Vücudun kuvvetlenmesini sağlar. Pankreas bezinin gereği gibi çalışmasına yardımcı olur. Şeker hastalığını önler ve kandaki şeker miktarını düşürür. İdrar tutukluğunu giderir. Albümini düşürür. Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Karaciğer yetersizliğini tedavi eder.

Kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirir. Kalp çarpıntılarını giderir. Zehirlenmelerden sonra yenilecek olursa; çabuk iyileşmeyi sağlar. Fasulye pişirilirken, pişirme suyunu en azından 2-3 kere değiştirmek gerekir.

Fasulye Nasıl Kullanılır?

Fasulye yaprağı kaynatılır, elde edilen sudan 1 bardağı 1 bardak su ile karıştırılır, 10 saat bekletilir, sonra tekrar ısıtılıp içilir. Fasulye kapçıkları kuru veya taze kapçıklar kaynatılıp içildiğinde karaciğer yetersizliğini tedavi eder, bedeni ve zihni yorgunlukları geçirir.

Vücudun güçlenmesini sağlar, idrar tutukluğunu giderir, albümüni düşürür, kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirir, kalp çarpıntılarını geçirir, pankreası çalıştırır, kan şekerini düşürür, insülin üretimini dengede tutar, böbrek taşlarını (ürat taşını) döker, oluşmasını önler, gutta faydalıdır.
Popüler Aramalar

  • fasulye yaprağı faydaları
  • fasulye yaprağının faydaları
  • Fasulye yapragı yenırmı
  • fasulye yapraginin yaralari
  • kuru fasulye yapragin fay
  • taze fasulye çayının faydaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>