eşek kulağı Google

Eşek Kulağı Otunun Sağlıktaki Faydaları

Eşek Kulağı (mayasılotu) : Sığırdiligillerden; çiçekleri beyaz ve menekşeye çalar renkte, yaprakları neşter şeklinde bir bitkidir. Mart-Temmuz ayları arasında toplanıp, kurutulur.

Nemli çayırlarda, su kenarlarında ve rutubetli çukurlarda, tarla kenarlarında, bahçe çitleri civarında, hatta mezbeleliklerde bile yetişir. Yaprakları pürüzlüdür ve çok sivridir. Bütün Yaz açar. Birkaç yıllık kökün dışı koyu kahve ile siyah arası, ama içi sarı ile beyaz arasıdır. Kesildiğinde içi yağlı ve yapışkandır. Kökleri baharda veya sonbaharda kazılarak çıkarılır, derindedir. Taze bitki ise çiçeklenmeden önce veya çiçeklenme mevsimi sırasında toplanır.

Eşek Kulağı Otunun Faydaları

Müzmin ishali keser. Nefes darlığını giderir. Göğsü yumuşatır. Bronşitte faydalıdır. Öksürüğü keser. Ağız, dil ve boğaz iltihaplarını giderir.

Eşek Kulağı Otu Nasıl Kullanılır?

Köklerden çay Hazırlama: İnce doğranmış köklerden iki tatlı kaşığı, 1/4 litre soğuk suyun içine geceden bırakılır. Sabah ısıtılıp süzülür ve yudum yudum içilir.

çay (Mide ülserleri için): Bir dolu tatlı kaşığı ot karışımını 1/4 litre kaynar suda üç dakika demlendirin. Üç ila dört fincanı gün boyunca yudum yudum içilir.

Lapa: Önce iyice kurutulmuş kökler un haline getirilir. Sonra bir fincan kaynar su içerisinde birkaç damla yağ ile karıştırılarak lapa haline getirilir, bir temiz beze konur. Sıcakken hasta kısma yerleştirilerek bağlanır.

Taze Yaprak Pansumanı: Taze yapraklar yıkanır. Tahta üzerinde oklava ile ezilir ve hasta yerlere doğrudan konularak bir bezle bağlanır.

Pişmiş Yaprak Pansumanı: Yapraklar haşlanır ve sıcakken konulup bağlanır.

Tam Banyo: 500 gr taze veya kuru yaprak, geceden 5 litre soğuk suya konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır. Bu su, Banyo suyuna katılır.

Yarım Banyo: Tam banyo gibi hazırlanır ancak 200 gr taze veya kuru yaprak kullanılır.

Eşekkulağı Hülasası: Kökler yıkanır. Fırça ile temizlenir. Ufak ufak kesilerek bir şişenin boğazına kadar sıkıştırmadan doldurulur. Üstüne kanyak veya votka dökülür. On dört gün, güneşte veya sıcak bir odada tutulur.

Eşekkulağı Kremi: 4 ila 6 taze Eşekkulağı kökü, mümkün olduğu kadar ince yontularak ufalanmalı ve 250 gr iç yağı içerisinde kızartılmalıdır. Gece soğu maya bırakılıp ertesi gün ısıtılmalıdır. Bir tülbentten geçirip, krem halinde kavanozlara koyup buzdolabına kaldırılır. Bu krem sanki lapa imiş gibi de kullanılır. İnsanlar ve hayvanlardaki yaralanmalar için birebirdir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>