erik Google

Erik Sağlıktaki Faydaları

Erik (prune) : Gülgillerden beyaz çiçekli bir ağacın yemişidir. Erik, çoğu ceviz büyüklüğünde, kabuğu ince, sarıdan kırmızıya ve mora kadar türlü renkte, tadı mayhoş veya tatlı, etli, sulu tek ve sert çekirdekli bir yemiştir. B vitamini bakımından zengindir.

Erik yaprakları kaynatılır, suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Boğazı yumuşatır, sıkıntıları giderir. Erik yaprakları, Sedef çiçeği ile üzüm suyu veya gül ile kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa Diş etleri kanamasını önler.

Erik Faydaları

Sinirleri kuvvetlendirir. Zihin yorgunluğunu giderir. Kabızlığı giderir. İdrar söktürür ve vücudun rahatlamasını sağlar. Karaciğer şişliğini giderir. Böbrekleri dinlendirir. Kansızlığı giderir. Kalbi kuvvetlendirir. İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Romatizma, mafsal kireçlenmesi ve nikriste faydalıdır. Çekirdekleri de, bağırsak solucanlarını düşürmekte kullanılır.

Erik Nasıl Kullanılır?

Erik püsü : Erik zamkı (püsü) ve diğer zamklar öksürük kesici ve bağırsak iltihabını giderici olarak kullanılırlar. 5 gr sakız su veya başka bir çözücü ile eritilip içilir.

Erik çekirdeği : Erik çekirdekleri solucan düşürmek için kullanılır.
Haricen: Erik sirkeye batırılır egzama, kaşıntı, sivice gibi hastalıklarda cilde sürülürse faydalı olur. Erik kendi zamkı ile ezilir egzamaya sürülürse faydalı olur.

Erik yaprağı : Erik yaprakları kaynatılır, suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Boğazı yumuşatır, sıkıntıları giderir. Erik yaprakları, Sedef çiçeği ile üzüm suyu veya gül ile kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa diş etleri kanamasını önler.

Erik ağacı kabuğu, toz haline getirilir l kilo kaynar suya, 10 gr konur, 10 dk bekletilir, çay gibi içilirse ishali keser.

Erik, susuzluğu giderir, vücudu besler, bal eriği, can eriği ve birçok çeşidi vardır. Reçel, hoşaf, marmelat yapılır. Kurutulup, kışın kaynatılarak hoşaf yapılır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>