elma Google

Elmanın Sağlıktaki Faydaları

Elma (malus) : Gülgillerden çiçekleri pembe, oldukça yüksek bir ağacın meyvesidir. Meyvesi (elma); çoğu yumruktan küçük ve yuvarlak, kabuğu parlak ve sert, kırmızıdan yeşile kadar türlü renktedir. Çekirdekleri ufaktır. Dokusu gevşektir. Kokusu hoş, tadı mayhoş veya tatlıdır. Amasya, Gümüşhane, Niğde ve Ferik gibi birçok çeşidi vardır.

Elmanın Faydaları

Sinirleri ve adaleleri kuvvetlendirir. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Hamilelerin bulantı ve kusmalarını azaltır. Hastalıkların çabuk geçmesini sağlar. İdrar söktürür, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasında yardımcı olur. Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardım eder. Kanı temizler. Kolestrolü düşürür. Damar sertliği ve kalp krizlerini önler. Kandaki şeker miktarını düşürür. Kabızlığı giderir. Şeker hastaları için faydalıdır. Dizanteri ve paratifoda iyileşmeye yardımcı olur. Öksürüğü keser. Kompostosu ateşi düşürür. Susuzluğu keser. Uçukları geçirir. Cildin taze ve güzel kalmasını sağlar. Göz ve kulak ağrılarında da kullanılır.

Elma Nasıl Kullanılır?

Kanser İçin: Sağlıklı beslenmede elma, sanılandan daha faydalı olup, bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltıyor ve kolon kanserini önlüyor. Bu sebeple uzmanlar, her öğünden sonra elma yenmesini tavsiye ediyor.

Bağışıkık için: Elmadaki C vitamini vücudun savunma sistemini kuvvetlendirir. Soğuk algınlığı virüslerinin vücuda girmesine engel olur.

Dişler için: Yemeklerden sonra yenen elma, çoğu zaman diş fırçalamak gibi etki yapar. Çünkü elma çiğnenirken dişlerin arası temizlenir.

Kolesterol için: Kolesterolü düşürür, kanı temizler. Elmadaki pektin maddesi, zararlı kolesterolü (LDL) düşürür; atardamarları koruyan faydalı kolesterolü (IIOL) yükseltir.

Zayıflamak için: Orta boy bir elmada 50 kalori vardır ve içinde bulunan pektinden dolayı doyurucudur. Zayıflamak için mükemmel bir meyvedir. Düşük kalorili olduğu için şişmanlığı önler, kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir şekilde etkiler.

Kabızlık için: Öğle yemeğinden önce yenen bir elma, bağırsakta bakterilerin çoğalıp azalmasını ayarlamada rol oynar ve bu sayede kabızlığı önler. Bağırsak sistemindeki bozukluklara faydalıdır. Lifli olduğu için bağırsakları temizler. Elma yemeklerden önce yenirse kabızlığı giderir. Mide bağırsak hastalıkları için iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır.

Kalp için: Kalbe yararı vardır. Kalp ve dolaşım hastalıklarına karşı koruyucudur. Elmadaki etkili maddelere yeni keşfedilen “Phenylalanin” de eklendi. Bu madde, vücutta bulunan ve kalbin çalışmasında destek olan Q enzimini faaliyete geçirir. Kandaki asit-baz dengesi üzerine olumlu etkisi vardır. Kan basıncını düşürür. Kalp için günde 2 elma yeterlidir.

Demir eksikliği için: Demir, C vitamini ile birleştiğinde organizma tarafından mümkün olduğunca iyi şekilde alınır. Elmada her ikisi de vardır. Artrit, gut ve romatizma hastalıkları için faydalıdır.

Elma Çekirdeği: Elma çekirdekleri toz haline getirilip içilirse bağırsak kurtlarını döker.

Haricen: Elma suyu veya sirkesi ile uçuklara kompres yapıldığında uçukları iyileştirir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>