ekşi yonca Google

Ekşi Yonca Otunun Sağlıktaki Faydaları

Ekşi Yonca (Oxalis Acetosella) : Ekşi Yonca ormanların tabanlarını, açık yeşil yaprakları ve incecik beyaz çiçekleri ile bir halı gibi kaplar. Yoncaları yenilebilen, çiçekleri ise çay harmanı için kullanılabilen bir bitkidir. Ekşi Yonca kurutulmaz, yalnızca tazeyken kullanılır.

Ekşi Yonca Otunun Faydaları

Mide yanmasına, hafif karaciğer ve sindirim bozukluklarına iyi gelir. Bu rahatsızlıklara karşı kullanıldığında, soğuk olarak, günde 2 bardak bitki çayı içilir. Sarılık, böbrek iltihabı, egzemalar ve bağırsak kurtlarında bu miktar çay sıcak içilir. Taze bitkinin özsuyu, baslangıç durumundaki mide kanseri, habis dahili ve harici çıbanlara önerilir.

Taze özsu, meyve sıkacağı kullanılarak elde edilebilir. Her saat başı 3-5 damla, suyla veya bitki çayı ile inceltilerek içilir. Habis harici çıbanlara, bitki özsuyu doğrudan sürülür. Parkinson hastalığında özsu, her saat başında 3-5 damla, civanperçemi çayına karıştırılarak alınır ve dıştan da belkemiğine sürülür.

Ekşi Yonca Otu Nasıl Kullanılır?

Ekşi yonca taze olarak kullanılır, ağır olmayan karaciğer ve sindirim sistemi hastalıklarında yardımcı olur, mide ekşimesini önler, mideyi güçlendirir, idrarı artırır, sarılıkta, böbrek iltihabını gidermede, derideki çıbanların tedavisinde ve bağırsak kurtlarını dökmek için kullanılır, aybaşı düzensizliklerini önler, aybaşı ağrılarını giderir, başlangıç halindeki mide kanserine ve kan serimsi şişliklere çok iyi gelir. Bu gibi hallerde her saat başı 3-5 damla taze sıkılmış yonca suyu çay veya su içerisinde içilir.

Ekşi Yonca Otunun Zararları?

Ekşi yonca yaprakları oksalik asit içerir. Aşırı dozlar kanama ve ishal ile sonuçlanan dâhili tahrişe neden olabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>