eğrelti otu Google

Eğrelti Otunun Sağlıktaki Faydaları

Eğrelti otu (nepkrodium filixmas) : Eğreltiotugillerden; kumlu yerlerde yetişen bir cins bitkidir. Çok çeşidi vardır. Boyu 120 cm. kadardır. Kökü kalındır. Dışı siyahi, içi beyazdır. Zehirlidir. Tavsiye edilen miktarı aşmamak gerekir. Hekimlikte erkek eğreltiotu kullanılır. Gebeler ve kansızlar kullanamaz.

Eğrelti Otunun Faydaları

Bağırsak solucanları ve tenyaları düşürür. Memeli basur ve variste de faydalıdır.

Eğrelti Otu Nasıl Kullanılır?

Kök gövdeyi suda şurup kıvamı elde edene kadar kaynatın. Günde üç ila dört defa, 2 ila 8 çorba kaşığı alın.Karışık çay olarak, 1/2 bardak soğuk suya 3 çay kaşığı kök gövde koyun, 8 saat bekletin ve süzün. Süzülen kök gövdeyi alın ve kaynar suya ilave edin, 1 saat demlendirin ve süzün. İki sıvıyı karıştırın ve gün boyunca, her defasında bir ağız dolusu olmak üzere, alın.

Eğrelti Otunun Zararları?

Zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, titreme ve kasılmalardır. Sarılıkla seyreden karaciğer hasarına yol açabilir. 6 yaşından küçük çocuklarda, gebe ve emziren kadınlarda, böbrek ve karaciğer hastalarında kullanılması tehlikelidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>