ebücehil karpuzu Google

Ebücehil Karpuzu Sağlıktaki Faydaları

Ebücehil karpuzu (acıhıyar) : Kabakgillerden elma iriliğinde meyvesi çok acı ve ishal yapıcı bir bitkidir. İçeriğinde “colocynthine” vardır. Zehirlidir ve 2 gramdan fazlası öldürebilir. Haricen kullanılır.

Ebücehil Karpuzunun Faydaları

Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını dindirir. Kaşıntıları geçirir. Baş ağrısına, saraya, yüz felcine, ağız felci, baş rahatsızlıklarında, müzmin öksürükte, müshil ve idrar artırıcı etkileri vardır, bilhassa afyonkeşlerde görülen kabızlığı gidermede çok etkilidir, siyatiğe, mafsal ağrılarına, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir. Yılan sokmasına ve tümörlere karşı kullanılır.

Ebücehil Karpuzu Nasıl Kullanılır?

1 bardak suya, 3-5 gr kuru ebu cehil karpuzu meyve kabuğu konulur 10 dk kaynatılır, günde 1-2 bardak içilir veya toz haline getirilir, hap yapılır günde birkaç defa 0.05-0.10 gr lık dozda alınır. Bitki kökü kaynatılıp içilirse sirozda faydalıdır.

Ebücehil Karpuzunun Zararları?

Bağırsak spazmı, basur, kolibasili olanlar kullanamaz. Çok tahriş edici olduğundan dikkatle kullanılmalıdır. Dahilen kullanılması tavsiye edilmez doz aşımı ölümle sonuçlanan zehirlenmeler yapar.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>