ebegümeci Google

Ebegümeci Otunun Sağlıktaki Faydaları

Ebegümeci (hubbaz) : Ebegümecigillerden; çiçekleri ilaç, yaprakalrı da sebze olarak kullanılan ve genellikle tarla kenarlarında kendi kendine yetişen bir ottur. 20-70 cm. boyundadır. Yaprkalrı sarmaldır. Mayıs – Ağustos ayları arasında çiçek açar. Yaprak ve çiçeklerinde fazla miktarda müsilaj vardır. Yaprak ve çiçekleri kurutulmadan kullanılır.

Büyük yapraklı ve küçük yapraklı olarak iki türü vardır. Mavimsi-eflatun çiçekleri olan bir bitkidir. Beş parçalı ve kenarları dişli yapraklarının her iki yüzü de tüylü, sapları uzundur. Yeşil renkli, yassı-yuvarlak, küçük meyveleri vardır. Haziran-ağustos aylarında çiçeklenir. İnsan yaşayan veya yaşamış olan her yerde ebegümeci de vardır.

Ebegümeci Otunun Faydaları

Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Mide ve bağırsakların muntazam çalışmasını sağlar. Kabızlığı giderir. Mide bulantısı ve kusmaları önler. Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Nezle, bronşit, nefes darlığı tedavisinde kullanılır. Lapası çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Burun kanamasını durdurur. Dişeti hastalıklarını tedavi eder. Mide ağrısını keser. Burun tıkanıklığını giderir.

Ebegümeci Otu Nasıl Kullanılır?

EbeGümeci Tohumu: Ebegümeci tohumu 20-30 dk kaynatılır, şekerle tatlandırlıp içilirse vücudu, yanmış kavrulmuş, pis kanlı yaralardan kurtarır, bağırsaklarda yumuşaklık verir.

Haricen: Haşlanan ebegümeci suyu ile lavman yapılırsa bağırsakların kolayca boşalmasını temin eder. Ağız mukozası rahatsızlaklarında, boğaz ve bademcik iltihabında, laranjitte, ağız, boğaz, burun rahatsızlıklarında (burun kuruluğunda) buğusu teneffüs edilir gargara olarak kullanılır. Ses kısıklığı ve gırtlak kanserinde soğuk suya ıslatılır 1 gece bekletilir, süzülür, hafif ısıtılır bununla gargara yapılır.

Göğüs ağrılarında ebegümeci ezilir ağrıyan yere sarılır. Kulak rahatsızlıklarında çiçek ve yaprakları kaynatılır, çıkan buharının kulağın içine gitmesi temin edilir. Taze ebegümeci yapraklarından yapılan merhem Basur ve çıbanların tedavisinde kullanılır. Taze yapraklar lapa haline getirilir, çıban ve yaraların ağrılarını kesmek için bir tülbent arasında cilt üzerine konulur. Arı sokmasında taze yapraklar ezilir sokulan yere konulur.

Ebegümeci çayı: 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış çiçek-yaprak karışımı, 1 bardak sıcak suya (50-60 derece) eklenir, arada bir karıştırılarak 5-6 dakika demlendirilir ve süzülür. İçten çay olarak, dıştan gargara ve çalkalamalarda kullanılır. Yalnızca, öksürüğe karşı kullanıldığında biraz bal ile tatlandırılır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>