duvar sarmaşığı Google

Duvar Sarmaşığı Sağlıktaki Faydaları

Duvar sarmaşığı (ivy) : Sarmaşıkgiller familyasından; uzun ömürlü, 50 metre kadar boyunda, her zaman yapraklı, tırmanıcı bir bitkidir. Yaprakları tüysüz ve serttir. Üst yüzeyleri koyu, alt yüzeyleri ise açık yeşil renktedir. Meyvesi, siyahımsı mor renktedir. İçeriğinde “hederin” vardır. Zehirlidir. Ev ilaçlarında kullanılmamalıdır.

Duvar Sarmaşığının Faydaları

Kabızlığı giderir. Kusturur ve aybaşı kanı söktürür. Haricen kullanılacak olursa, yaraları tedavi eder.

Duvar Sarmaşığı Nasıl Kullanılır?

Taze yapraklar çıbanları olgunlaştırmak için kullanılır her gün yeni bir yaprakla değiştirilir. Romatizmada 1 bardak suya, 15 gr taze yaprak konur, 10 dk kaynatılır, ağrıyan yerlere masaj yapılır.

Öğütülmüş kuru yaprak ile çay hazırlanabilir. Kullanım miktarı çok az olduğu için kişilerin miktarı ayarlaması çok zordur, hazır ilaç kullanılması tavsiye edilir.

Haricen taze yapraklar çıban ve sivilceleri olgunlaştırmaktadır. Ayrıca LeeLere tarafından romatizmal ağrılar için de, haricen kullanım tavsiye edilmiştir. Harici kullanım için 50 gr. Taze yaprak 1 lt suda kaynatılarak ağrıyan yerlere sürülür.

Duvar Sarmaşığının Zararları?

Bitki zehirli olduğundan dahilen kullanılması tavsiye edilmez. Tohumları ve taze yapraklan dahilen kullanılmaz. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>