dulavrat otu Google

Dulavrat Otunun Sağlıktaki Faydaları

Dulavrat otu (pıtrak) : Bileşikgillerden; yol kenarlarında ve seyrek koruluklarda yetişen bir bitkidir. 1-1,5 metre boyundadır. Kökü ve yaprakları kullanılır. Kök ve yapraklarından yararlanılan bu bitki, yol kenarlarında seyrek koruluklarda yetişir.

Dulavrat Otunun Faydaları

Yapraklarından yapılan ilaçlar, romatizma ve nikris ağrılarını giderir. Mide iltihaplarını iyileştirir. Kökünden yapılan ilaçlar ise, deri iltihapları ve egzamanın tedavisinde ve karaciğer hastalıklarında kullanılır.

Dulavrat Kökü Nasıl Kullanılır?

Dahilen: Şekeri düşürür, üreyi giderir, Antibiyotik etkisi dolayısı ile birçok hastalıkta faydalıdır. Müzmin Romatizma ağrılarını giderir, terlemek sureti ile vücuttaki zehirli maddelerin dışarıya atılmasını sağlar, kanın temizlenmesini temin eder, bilhassa gut hastalığında çok faydalıdır, müshildir. Böbrek ve mesane taşlarını döker.

Haricen: Romatizma ve gut’ta kaynatılan suyu ile masaj yapılır bu su ile Egzama ve deri hastalıklarında hastalıklı cilt yıkanır kompres yapılır, saçlar bu su ile yıkanır. 1 bardak suya,10 gr ufalanmış kök konur, 10dk kaynatılıp kullanılır.

Saç dökülmesini önleyici ve saçları büyütmek için 100 gr saf zeytinyağı veya badem yağı içerisine toz haline getirilmiş 10 gr kök konur bununla baş ovulur. Bu terkip egzamada da faydalıdır. Saç dökülmesini önlemek için 2 bardak suya, 1 kaşık kök konur, 10 dk kaynatılır, suyu ile saç dipleri ovulur.

Dulavrat Otunun Zararları?

Bilinen herhangi bir yan tesiri yoktur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>