dişbudak ağacı Google

Dişbudak Ağacı Sağlıktaki Faydaları

Dişbudak ağacı (fraxinus excelsior) : Zeytingillerden sert keresteli bir ağaçtır. Boyu 30 metre kadardır. Yaprakları 9-13 parçalı bir dantela görünümündedir. İlkbahar ve yaz aylarında kabuğu ve yaprakları toplanıp kurutulur.

Dişbudak Ağacının Faydaları

Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Anne sütünü artırır. Romatizma ve nikris ağrılarını keser. Kabızlığı giderir. (kabuğu ise kabızlık yapar, ishali keser) idrar söktürüp, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Mobilyacılıkta da kullanılır.

Dişbudak Ağacı Nasıl Kullanılır?

Dahilen: Yaprakları idrar ve Süt artırıcı ve müshil olarak kullanılır. Damar sertliğini giderir, kan dolaşımını kolaylaştırır, vücutta biriken suyu boşaltır, Romatizma ve gut tedavisinde faydalıdır. Diş budak yapraklarından yapılan çay sancısız, rahat amel verdiğinden şayanı tavsiyedir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10-12 gr ufalanmış yaprak konur, 10 dk bekletilir, günde 2 bardak içilir. Veya 1 bardak suya, 4-6 gr ufalanmış yaprak konur, 10 dk kaynatılır, günde 2 bardak içilir.Romatizma ve gut’ta aynen uygulanır.Her iki cins diş budak ağacı taze dal kabukları veya taze sürgünleri, ateş düşürücü, kuvvet verici, ishal kesici ve dizanteriye karşı kullanılır.

2 bardak kaynar suya, 2-3 tadı kaşığı toz haline getirilmiş kabuk konur, soğuyunca süzülür, 1 günde tüketilir.Çiçekli diş budak ağacının kabukları da aynı maksatla kullanılır. Diş budak tohumu idrar söktürücüdür. Bu suretle vücutta toplanan zehirlerin dışarıya atılmasını sağlar. 500 gr suya, 15-20 gr tohum konur, 20 dk kaynatılır, günde 2 bardak içilir.

Çiçeksiz diş budak her iki ağacın körpe dal kabuklan (Vitamin P etkisinde) eskulin isithsalinde hammadde olarak kılcal damarların dayanıklılık ve geçirgenliğini takviye edici, eskuvit şeklinde draje (eskulin + vitamin C + vitamin k) kanamalarda (iç ve dış kanamalar) basur, toplar damar genişlemesinde vs. kullanılır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>