deve tabanı Google

Deve Tabanı Sağlıktaki Faydaları

Deve tabanı (phlodentron) : Bileşikgillerden geniş yapraklı, her türlü toprakta yetişebilen bir bitkidir. Çiçekleri, yapraklarından önce açar, altın sarısı rengindedir. Hekimlikte çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Çiçekleri Nisan’da, yaprakları ise, Haziran ve Temmuz aylarında toplanıp, kurutulur.

Deve Tabanı Otunun Faydaları

İdrar söktürür. Ağrıları dindirir. Sinirleri yatıştırır ve vücuda kuvvet verir. Astım, nefes darlığı, bronşit ve soğuk algınlığında şikayetleri geçirir. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Nezle ve ciğer iltihabında da kullanılır. Yaraların iyileşmesinde ve çıbanların olgunlaşmasına yardımcı olur.

Deve Tabanı Otu Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin en çok çiçekleri kullanılır. Çiçekleri Nisan ayında, yaprakları ise Temmuz-Ağustos aylarında toplanarak kurutulur. 40-50 gram yaprak bir litre suda yarım saat kaynatılarak günde iki-üç çay bardağı içilecek olursa idrar söktürür, vücuda kuvvet verir.

Çiçeklerinden 15-20 gram bir litre suda çay gibi haşlanıp günde bir kaç yemek kaşığı içilirse göğsü yumuşatır, öksürük ve nefes darlığını giderir. Soğuk algınlığına iyi gelir.

Yaprakları ezilerek merhem haline getirilir de çıbanların ve şişleri üzerine konursa, iyileştirir. Bu bitkinin yaprakları Sigara gibi içilirse nefes darlığına iyi gelir.

Kaynatılmış yapraklarından günde bir kaç fincan içmek göğüs ve ciğer iltihaplarına iyi gelir.
Popüler Aramalar

  • devedabani
  • Deve tabanı
  • devedabani bitkisi
  • devetabanı otu
  • deve tabanı bitkisi
  • deve tabanı bitkisi satın al
  • ibrahim saraçoğlu deve tabani ne ise yarar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>