dereotunun faydaları Google

dereotunun faydaları

Dere otu (Anethum graveolens): Tere otu olarakta bilinen maydonozgillerden bir bitkidir. 30-70 cm yüksekliğinde, iplik şeklinde yaprakları olan ve sarı renkte çiçekler açan güzel kokulu otsu bir bitkidir. Tere Otu olarak da bilinir. İçerisinde sabit ve uçucu yağlar, tanen, pektin, reçine vardır.

Dereotunun Faydaları ve Etkileri

- Düzenli olarak yenirse guatr hastalığına iyi gelir.Troit bozukluklarına şifa kaynağıdır.
- İştah açar.
- Vücuda kuvvet verir ve savunma sistemini güçlendirir.
- Ağız kokusunu giderir.
- Midenin çalışmasını düzenleyerek hazmı kolaylaştırır.
- Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.
- Hıçkırığı önler.
- Yatıştırıcıdır.
- Krampları çözer.
- Sinir zayıflığını giderir ve uyku verir.
- Anne sütünü arttırır.
- Aybaşı kanamalarını kolaylaştırır.
- Tere otu basura karşı da faydalıdır.
- Ayrıca, çocuklardaki hazımsızlıktan kaynaklanan şişkinlikleri ve gaz şikayetlerini azaltır.

Dereotu Nasıl Kullanılır : Meyveleri kurutularak baharat olarak kullanılır. Yaprakları yemek ve salatalara tat vermek için kullanılır. Hamileler kullanmamalıdır.

Troid guatr için Dereotu Kürü : Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun açıkladığı dereotu kürü troid bezi hastalıkları guatr için çok şifalıdır diyen Saraçoğlu, guatr hastaları düzenli olarak dereotu kürünü uygulasınlar dedi.

Kürün uygulanışı : Sabah, öğle ve akşam aç karna, öğünlerden 15 dakika önce 1 yemek kaşığı dolusu taze yeşil dereotu birkaç kez çiğnendikten sonra 2-3 yudum su ile yutulur. Bu küre hiç ara vermeden 3 ay devam edilir. Kürün ikinci ayından sonra tiroid hormonlarınızı zaman zaman kontrrol ettiriniz, çünkü kullandığınız ilacın miktarını azaltmanız gerekebilir. İlaç azaltımını hekiminize danışmadan kesinlikle kendi kendinize karar vermeyiniz.

Tiroid nodüllerinin küçülmesinde veya ilerlemesinde de bu kür oldukça etkilidir. Bu kür sayesinde çok sayıda insan ilaç alınımından kurtulmuş ve var olan nodülleri de yok olmuştur.

Gerekirse küre daha uzun zaman devam edilebilir. Hekim kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>