dereotu Google

Dere Otunun Sağlıktaki Faydaları

Yurdumuzda çok bol bulunan bir bitki olmasına rağmen, çoğumuz yararlarını bilmeyiz. Onu yalnızca salataya ve dolmalara tat veren bir unsur olarak görürüz. Bazıları tadını, bazıları da kokusunu sevmez. Oysa dereotu, çok yararlı bir bitkidir.

Dereotu (tereotu) : Maydanozgillerden iplik biçiminde yaprakları olan güzel kokulu bir bitkidir. Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

Dere Otunun Faydaları

Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Hazmı kolaylaştırır, midenin gereği gibi çalışmasını sağlar. Hıçkırık ve hava yutmayı önler. Sinir zafiyetini giderir. Uyku verir. Aybaşı kanamalarının kolay olmasını sağlar.

Anne sütünü artırır. İştah açar. Ağız kokusunu giderir. Çocuklardaki gaz ağrılarını giderir. Yemeklere ve salatalara tat vermek için konur. Hamileler kullanmamalıdır.

Dere Otu Nasıl Kullanılır?

Yapraklarından faydalanılan bu bitki, güzel kokusuyla bilinir. Yemeklerde ve salatalarda çeşni olarak kullanılır.

Dere Otu çayı : 1 çay kaşığı bütün tohum bir fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 5-10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 3 defa çayı taze hazırlanarak içilebilir.

Dere Otunun Zararları?

Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur, hamilelerde mide bulantısı yapabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>