deniz üzümü Google

Deniz Üzümü Sağlıktaki Faydaları

Deniz üzümü (ephedra campylopoda) : Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişen her zaman yeşil, uzun ömürlü, çalı görünümünde bir bitkidir. Gövdesi incedir. Yaprakları, gövde üzerine karşılıklı, çapraz şekilde dizilmiştir. İçeriğinde “efedrin alkoloid” bulunur. 35 kadar türü vardır.

Çin, Hindistan ve Pakistan’ da yetişir. 0,5-2m yüksekliğinde çalı görünümünde çok yıllık bir bitkidir. Dalları yeşil renkli ve çatallıdır. Yaprakları 2 mm uzunluğunda pul şeklindedir, Kenarları beyazdır.

Üst yapraklar meyve olgunlaşırken kırmızı-Kahve renk meyvesi bezelye büyüklüğünde kırmızı, nadiren sarı renklidir. Tohumu sürgünde 1-3 adet olup rengi sarıdan koyu-kahveye kadar değişir. Yıl boyu toplanabilir, özellikle sonbahar tercih edilir.

Deniz Üzümünün Faydaları

Astım hastalığının şikayetlerini giderir. Terletir. Ateş düşürür. Romatizma ağrılarını dindirir.

Deniz Üzümü Nasıl Kullanılır?

Deniz üzümü allerjik durumlarda da faydalıdır. Deride kurdeşen veya daha küçük allerjik reaksiyonlarda yararlanılır. 50 gr. dal 1 lt. suda kaynatılarak günde 3 bardak içilir. Meyvalar yenilmek suretiyle kullanıldığından 4-10 adet meyva günde 2-3 kez alınabilir.

Deniz Üzümünün Zararları?

Uykusuzluk, huzursuzluk, hassasiyet, baş ağrısı,kusma, idrar yapma sorunları, kalp çarpıntısı, fazla kullanım halinde; kan basıncı düşmesi, kalp ritim sorunları, bağımlılık meydana getirebilir. Doktor kontrolu altında kullanılmalıdır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>