deniz kadayıfı Google

Deniz Kadayıfı Sağlıktaki Faydaları

Adından da anlaşıldığı gibi denizlerde yetişen deniz adayıfı Atlantik okyanusu sahillerinde bulunmaktadır. Özellikle irlanda kıyılarında bolca rastlanır. Denizden özel olarak toplanan bitkiler birçok defalar yıkanır ve güneşte kurutulur. Böylece sarımsı-beyaz renkli dar şeritler halinde tel kadayıfına benzer görüntü alır.

ilaç olarak ilk defa 1831′de irlanda’da kullanılmaya başlandığı anlaşılan deniz kadayıfı bu amaç dışında ayrıca bazı şurupların berraklaştırılmasında ve yapıştırıcı madde olarak da tüketilmektedir.

ilaç olarak kullanmak üzere deniz kadayıfı önce suyla karıştırılır, bu su yarım saat ısıtılır ve elde edilen mayi tülbentten geçirilerek içime hazır hale getirilir. Mayinin kıvami pelte gibidir.

İçindeki Maddeler: Müsilaj, karbonhidratlar ve az miktarda iyot, brom, sodyum, potasyum, magnezyum mevcuttur.

Deniz Kadayıfı Faydaları

Balgam: içerisinde bulunan brom bileşikleri öksürüğü keser. Denizkadayıfı, ıhlamur ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse balgam söktürür.

Nefes Darlığı: Denizkadayıfı, sinirli ot ve Biberiye ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Gastrit- Ülser: Denizkadayıfı, ıhlamur, kekik, Nane ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak aç karnına içilmeye devam edilir.

Nezle: Denizkadayıfı, sütle beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Öksürük: Denizkadayıfı, sütle beraber kaynatılıp içilirse öksürüğe faydalıdır.

Göğüs Yumuşatıcı: Deniz kadayıfı, sütle beraber kaynatılıp salep katılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Kırışıklık: Denizkadayıfı, losyon yapılıp cilde gece yatarken sürülür.

Deniz Kadayıfı Nasıl Kullanılır?

Bulundurduğu brom bileşikleri sebebi ile öksürük reflexini ortadan kaldırarak öksürüğü keser ve göğsü yumuşatır. Ayrıca ishale karşı da kullanılabilir. 20 gr. kuru deniz kadayıfı 1 lt. suda kaynatılarak günde 3 bardak içilir.

Müsilajın yumuşatıcı etkisi ülserin tahriş ettiği dokularda da da fayda sağlar. Bu etkisi sebebiyle Gastrit ve mide ülserinde tıbbi tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

Deniz Kadayıfı Zararları?

Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>