demirhindi Google

Demirhindi Sağlıktaki Faydaları

Demirhindi (tamarin) : Baklagillerdn bir çeşit ağaçtır. Boyu 25 metre kadardır. Meyvesinden şerbet yapılır. Sıcak ülkelerde yetişir. Çiçekleri sarı kırmızı salkımlar halindedir.

Meyvesi koyu kırmızımtırak, büyük ve tohumludur. Meyvesinin mayhoş lezzetli, macuna benzeyen öz kısmı kullanılır. İçeriğinde ekşi maddeler, nişasta ve şeker vardır.

Demirhindi Faydaları

Susuzluğu giderir. Vücuda rahatlık ve serinlik verir. 20 gramı müshil tesiri gösterir. Bağırsakları temizler. Soğuk içilir.

Demirhindi Nasıl Kullanılır?

25-50 gr. kadar demir hindi müshildir, ishal yapar, bağırsakları temizler. Kabızlığı giderir. Şerbeti susuzluğu giderir, vücuda serinlik ve ferahlık verir. Kusmaya fayda eder. Ateşli hastalığı geçirir.

100 gram demirhindi özü, süzülür ve 500 gram şeker ilâvesiyle şurubu yapılır. Çocuklara yaş başına (1-2) gram verilebilir.

20 gram demirhindi bir litre suya konarak haşlaması yapılır da soğutularak üç öğün birer bardak içilirse, ishal yapar. Şurubu iltihaplı hastalıklara iyi gelir. Safrayı söktürür. Mideyi kuvvetlendirir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>