darı Google

Darı Otunun Sağlıktaki Faydaları

Darı (akdarı) : Buğdaygillerden, kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Tohumları besin olarak kullanılır. Kokusu çok hoş olup, iyisi kızılca renklidir, dağ topraklarında yetişir. Hurma şarabına maya yerine katarlar, şarabı ekşimekten saklar. Yenildiği zaman üstüne yağlı şeyler yemelidir. Muslihi menekşe mayası, şeker ve heliledir. Bedeli kendi kadar dört danek yarım vezni kadar Ebhel (kara ardıç)dır. Yalnız genç kadına ebhel verilmez.

Darı Otunun Faydaları

Darı unundan yapılan yiyecekler, zihin yorgunluğunu giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Hamilelere de faydası vardır.

- Makad ağrısına, vücuttaki ağrılara ve sinir spazmlarına karşı suyu ile banyo yapılması çok iyi gelir.
- Bir parçası döğülüp zeytinyağı ile karıştırılarak basura sürülse geçirir.
- Balla karıştırılıp Macun yapılarak yense kurtları ve solucan lan düşürür. Taze sütle de bu hastalıklar için yenilebilir.
- Makadı ve rahmi çıkan kimseler bunun suyuna otursalar iyi gelir.

Darı Otu Nasıl Kullanılır?

Dahilen: iktidarsızlıkta, sürmenajda, bedeni ve ruhi bunalımda faydalıdır. Hücreleri yeniler, beynin faaliyetini hızlandırır, yorgunlukta, göğüs hastalıklarında, ateş ve ishale karşı kullanılır. İdrar söktürücü etkisi vardır. Grip, nezle, bronşitten korunmak için darı kaynatılıp içmekte tayda vardır, saç dökülmesini ve Diş çürümelerini önler. Balla karıştırılıp yenildiğinde bağırsak kurtlarını ve solucanı düşürür, sütle de içilebilir.

Haricen: Makat ağrısında, vücuttaki ağrılarda ve sinir spazmlarına karşı suyu ile Banyo yapılırsa iyi gelir. Darı unu zeytinyağı ile karıştırılarak basura sürülürse basuru geçirir.

Darı Otunun Zararları?

Fazlası zararlıdır, baş dönmesi yapar.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>