dalak otu Google

Dalak Otunun Sağlıktaki Faydaları

Dalak otu (kurtluca) : Eğreltiotugillerden; sıcak bölgelere yetişen bir bitkidir. Güzel kokulu, pembe çiçekleri vardır. Yapraklarının üstü parlak, altı donuk yeşil kadife rengindedir.

Sıcak bölgelerde yetişen 10 ile 30 santimetre boyunda çok senelik, otsu bir bitkidir. Haziran ve eylül ayları arasında pembe veya beyazımsı açan çiçekleri güzel kokuludur. Daha çok kurak çayırlarda rastlanır.

Yapraklarının üstü parlak, altı donuk yeşil kadife rengindedir. Tadı acıdır. Bitkinin kullanılan kısmı, toprak üstü kısımları, yani çiçekli bitkidir. Sıcaklık ve kuruluğu birinci derecededir.

Dalak Otunun Faydaları

Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Dizanteri ve ishali keser. Nefes almayı kolaylaştırır. Öksürüğü keser. Karaciğer ve mide hastalıklarının iyileşmesine yardım eder.

Dalaktaki tıkanıklıklar açılır, böbrekte ve mesanede olan taşları eritir, idrarı söker. Göğüs hastalıklarında da faydalıdır. Öksürüğü gidericidir. Vücuttaki şişler konusunda önemli bir etkisi vardır. İştah açıcı, uyarıcı, yaraları iyi edici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.

Dalak Otu Nasıl Kullanılır?

Dalak otunun tohumu kurutulup, toz haline getirilir. Daha sonra 40 gün süreyle bir dirhem kullanılır. Aynı karışımın suyu da içilir. Kaynatılan sudan vücuttaki şişlere ve göz şişlerine uygulanır. Bitki, su ve bir miktar süt ile kaynatılıp karaciğer şişlerine lapa olarak uygulanırsa şifa verir.

Dalak Otunun Zararları?

Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>