çöven Google

Çöven Otunun Sağlıktaki Faydaları

Çöven (sabunotu) : Kökü ve dalları, suyu sabun katılmış gibi köpüren, kir temizleyici bir bitkidir. Helvacılıkta, ağdayı ağartmak için de kullanılır. Kökü, büyük ve kalındır. Dışı, hafif kırmızımtıraktır. Çiçekleri; pembe, beyaz olup, salkım şeklindedir. Köklerin dövülmesinden çöven elde edilir.

Bileşiminde saponin, reçine, uçucu ve sabit yağ ile müsilaj barındırmaktadır. kullanılan kısmı kökleridir. Köklerinin yanında yapraklarının çayı yapılarak da kullanılmaktadır.

Çöven Otunun Faydaları

İdrar söktürür. Terletir, ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. Kusturur ve balgam söktürür. Cilt hastalıklarında da faydalanılır. Temizleyici olarak da kullanılır.

Çöven Otu Nasıl Kullanılır?

Sağlık açısından kullanımı dahilen veya haricen kullanılabilir. Dahili olarak çayı içilebilir. Çayı şu şekilde hazırlanmaktadır. Bunun için 10 gram çöven otu tozu, 1 litre suda kaynatılır. Elde edilen çayı sabah- akşam yarım fincan içilir. Harici olarak ise çöven tozu katkılı suyla muamele edilir.

Bitkinin bilinen en iyi özelliği kirleri temizleme yeteneğidir. Bitkinin çiçekleri; pembe, beyaz olup, salkım şeklindedir. Ülkemizde sağlık alanında kullanılmasının yanında helva yapımında ve bitkisel sabun olarak da kullanılır.

Çöven Otunun Zararları?

Ağız yoluyla çokça alınırsa hamile kadınların çocuğunun düşürülmesine neden olabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>