çoban çantası Google

Çoban Çantası Otunun Sağlıktaki Faydaları

Çoban çantası (çobankesesi) : Turpgillerden, bir çeşit yaban bitkisidir. Meyveleri, torbaya benzer. Yaprakları rozet şeklinde olup, demet görünümündedir. Çiçekleri beyazdır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

Boyu 50 santimetreye kadar uzayabilen bitki, çok yaygın yabani bir ayrık otudur. Yol kenarlarında, kırlarda, çayırlarda ve çöplüklerde de yetişir. BeYaz çiçekleri olan çobançantası, 1 ya da 2 yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları uzundur, yazın toplanır ve gölgede kurutulur. Gövde boyunca dizilen ve bitkinin tohumunu taşıyan, yürek biçimli, yassı, yeşil renkli meyveleri vardır. Bitki, bu meyvelerinden döktüğü tohumlarıyla çoğalır. Çiğ olarak ya da ıspanak gibi pişirilerek yenir.

Çoban Çantası Otunun Faydaları

Böbrek kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Ağrıları giderip, vücuda rahatlık verir. Burun kanamalarını durdurur.

Böbrek sorunu nedeniyle kişinin bedeni sıvı tutuyorsa, çobançantası hafif bir şekilde idrar söktürür. Yara, burun, diş ve dişeti kanamalarına karşı iyileştirici ve kanı kesici etkileri vardır. Kadınların aybaşı dönemlerinde aşırı kan gelişini önler. Cildin erken yaşlanmasını önler. Vücuttaki her türlü iç ve dış kanamalarında, Varis ve hemoroite çok faydalıdır. Ağrılara iyi gelir. Kas erimesine iyi gelir. Emzikli annelerin göğüs sertleşmesi ve ağrısında, taze çobançantası kaynatılır, göğüsler buharına tutulur.

Çoban Çantası Otu Nasıl Kullanılır?

Dahilen: Atar damar tazyikini düşürür, rahim kaslarında takallüsü kuvvetlendirir, kan damarları çevresini büzer, adet kanamalarını azaltır ve düzenli olmasını sağlar. Menopoz dönemi rahatsızlıklarında faydalıdır. Kuvvetli kan dindiricidir, rahim, akciğer, mide, bağırsak, böbrek, burun ve benzeri kanamalarda kanamayı durdurur. Böbrek kum ve taşlarını dökmede faydalıdır. Deveran bozukluklarına yüksek ve düşük tansiyona iyi gelir. İshal kesici ve idrar artırıcıdır. Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Basurda, variste kullanılır. Şişmiş damarların zamanla büzülmesini sağlar. Kanın pıhtılaşmamasında, karaciğer şişmesinde faydalıdır.

Kullanılışı: 4 bardak soğuk suya, 3 tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki konur, 8 saat bekletilir, süzülür, kanamaları kesmek için 1günde tüketilir. Veya 4 bardak kaynar suya, 3 Tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki konur, 10 dk bekletilir, 1 günde tüketilir. Menopoz döneminde adetten kesilen kadınlar 4 hafta süreyle günde 2 bardak çoban çantası çayı içmeli sonra 3 hafta ara verip tekrar devam etmelidir. Böylece menopoz dönemi sıkıntılarına yakalanmaktan kurtulurlar. Çoban çantası hatmi ile beraber haşlanıp içilirse böbrek ve idrar torbasındaki iltihap ve rahatsızlıklara iyi gelir. Adale gevşemesi, rahim ve bağırsak düşmesinde aslan pençesi çayı ile karıştırılıp içilmelidir. Bu tedavi esnasında günde 4 fincan aslan pençesi çayı içilmelidir.

Haricen: Kadınlardaki kasık çatlaklarında, variste, şişmiş damarların tedavisinde, çoban çantası hülasası ile dıştan ovmak sureti ile faydalı olur. Ovma aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır. Kanlı basurda kaynatılan çoban çantası suyu lavman, yıkama veya turuma banyosu olarak kullanılır. Emzikli annelerde göğüslerde sertleşme ve ağrı varsa aynı su ile kompres yapılır, bitki lapa olarak konulur. Her çeşit adale ağrıları için bitki en büyük yardımcıdır, adale ve mafsal ağrı ve şişkinliklerde taze bitki ufak ufak doğranır şaraba yatırılır, 10 gün güneşte bekletilir ve günde birkaç defa bu usare ile ağrıyan uzuvlar ovulur, bu terkip yaralarda da faydalıdır.

Çoban Çantası Çayı: 1 litre sıcak suya 20 gram çobançantası konur. 20 dakika kadar kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 2 veya 4 fincan içilir.

Çoban Çantası Otunun Zararları?

Çobançantasının bilenen hiçbir yan etkisi yoktur. Gebelik Sürecinde kullanılmaması doğru olur.
Popüler Aramalar

  • çoban çantası faydaları ahmet maranki
  • çoban çantası
  • çoban çantası resmi
  • coban cantası bitkisi resmi
  • çoban çantası nelere faydalı
  • çoban çantası otu resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>