çivit otu Google

Çivit Otunun Sağlıktaki Faydaları

Çivit otu (lsatis tinctoria) : Turpgiller familyasından 1 metre kadar boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Önasya ve Avrupa’da kireçli ve taşlı topraklarda yetişir. Çiçekleri sarıdır.

Çivit otunun anavatanı Kafkasyadır, ayrıca uzak doğudan Himalyalar’a kadar yaygındır ve kireçli topraklarda yetişir. Halk dilinde kızlar göbeği ve deve mercimeği olarak da bilinir.

Günümüzde Kuzey Afrika ve Avrupa’da kültürü yapılmaktadır. Çivit otu Türkiye’de doğal olarak yetişmektedir ve 30’a yakın türü bulunmaktadır. İçeriğinde tanen, A vitamini, eterli yağ asitleri, bitkisel özler ve etken maddeler ve glucobrassicin bulunur.

Çivit Otunun Faydaları

- Çivit mavisi renginde boya elde edilir.
- Vücuttan zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olur
- Boğaz ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir
- Hepatit A virüsüne karşı korur
- Menenjiti önler
- Grip olmaya karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
- Kızamık oluşumunu engellemektedir
- Kabakulak oluşumunu engellemektedir
- İshale iyi gelir

Çivit Otu Nasıl Kullanılır?

Çivit otunun Yapraklarıyla kaynatılan suyla, saçlar yıkanırsa saçları siyahlaştırır. Yaprakların kaynatıldığı suyla ayaklar yıkanırsa terlemeyi önler, ayrıca kökünden çivit denilen mavi boya elde edilir.

Çivit Otunun Zararları?

Hamilelerde ve emziren kadınların kullanmaması gerekir. Bağırsak florasının bozulmasına neden olabileceğinden yüksek dozda ve uzun süreli kullanımı önerilmez.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>