civan perçemi Google

Civan Perçemi Otunun Sağlıktaki Faydaları

Civan perçemi (yaraotu) : Bileşikgillerden; çeşitli türleri olan bir kır bitkisidir. Kuru topraklarda, yol kenarında yetişir. Yaprakları uzun ve parçalıdır. Çiçekleri beyaz ve pembedir. Kandil şeklinde gruplaşmıştır. Kokusu çok güzeldir. Hekimlikte dal, yaprak ve çiçekleri kullanılır. İçinde Achillein denilen acı bir madde vardır.

Civan Perçemi Otunun Faydaları

Hazımsızlığı ve kansızlığı giderir. Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir. Bağırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser. Basur memelerini tedavi eder. Kızamık, boğmaca, raşitizm, albasması, aybaşı gecikmesi ve kemik hastalıklarında faydalıdır. İdrar söktürür. Yaraları iyileştirir.

Civan Perçemi Otu Nasıl Kullanılır?

Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belirtilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir. Başka bir tarifinde, 30 gram kadar civanperçemi 1 litre suda 20 dakika kaynatılır ve süzülür.

Günde üç öğün yemeklerden sonra birer Kahve fincanı içilir. Bu çayın güneş görmeyen yerde bekletilmesi gerekir. Aksi takdirde kararır ve bozulur. 15 gram ince kıyılmış sap veya çiçek 1/5 litre kaynar suyla haşlanır, soğuyunca süzülür ve yemeklerden önce birer çorba kaşığı alınır. Sağlıklı olmak için her gün 1 bardak taze demlenmiş civanperçemi çayını içmeyi ihmal etmemelidir.

Civan Perçemi Otunun Zararları?

Hastalıklarda çok etkili olan civanperçemi, zararsız bir bitkidir. Birçok derde devadır. Hiçbir yan tesiri yoktur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>