çitlembik Google

Çitlembik Sağlıktaki Faydaları

Çitlembik (celtis) : Karaağaçgiller familyasından; 70 kadar türü olan bir çeşit sakız ağacının meyvesidir. Çitlembik ağacının meyveleri mercimekten az büyük ve buruk fıstık tadındadır. Hekimlikte meyvesi, yaprağı, tohumu, yağı ve sakızı kullanılır.

Yaprakların kenarları keskin dişli, ucu ise oldukça sivridir. Yaprak sapı 1,5-2 cm civarındadır. Çitlenbik meyveleri 10-l2 mm çapında küre şeklinde ve sert yapıdadır. Renkleri kahverengimsi-siyahımsı olan bu meyveler pek lezzetli değildir. Mart-mayıs arasında çiçek açan çitlenbik ağaçları açık alanlarda, orman kenarlarında bulunur.

Çitlembik Faydaları

Ayak terlemelerini keser. Yaraları tedavi eder. Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını dindirir. Öksürüğü keser.

Çitlembik Nasıl Kullanılır?

Çitlenbik süs bitkisi olup, sakızı haricen yara tedavisinde kullanılır. Meyvesi, vücuda kuvvet vericidir. Çitlenbiklere antep fıstığı aşılanabilir. Çitlenbik çekirdeğinden Kahve yapılır, denemeye değer.

Dahilen: Kökleri Sara hastalığına karşı kullanılır. Yapraklar ve genç sürgünler ishal kesicidir. Meyvesi yenilirse ağızdan akan salyayı kurutur, vücudu çok çabuk şişmanlatır, öksürüğü keser, mide ağrılarını dindirir, dalağa faydalıdır.

Kullanılışı: İshal kesici olarak 1 bardak kaynar suya,10 gr ufalanmış yaprak veya taze sürgünlerden konur, 10. dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir, Meyveleri yenilebilir.

Sara’da; 1 bardak kaynar suya,10 gr ince kıyılmış kök konur,10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Çitlenbik sakızı solunum yolu rahatsızlıklarında çitlerıbik sakızından günde 0,2 -0,5 gr içilir,

Haricen: Yaprakları kaynatılır, suyu ile baş yıkanırsa saçları, siyahlaştınr, yaraları iyi eder, ayak terlemelerini keser. (Ayaklar, kaynatılan suyun içine sokulur).

Çitlembik Zararları?

Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur. Yaprakları Kabızlık yapıcıdır.
Popüler Aramalar

  • çitlembik yağının faydaları
  • çitlembik yağı faydaları
  • çitlembik faydaları
  • çitlembik yagi
  • çitlembik
  • çitlembik otu
  • çitlenbik yağı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>