çınar ağacı Google

Çınar Ağacının Sağlıktaki Faydaları

Çınar ağacı (platanus) : Çınargiller familyasından; 30 metreye kadar boy salan, gövdesi kalın, uzun ömürlü, koyu gövdeli bir ağaçtır. Hekimlikte kozalakları ve yaprakları kullanılır. Birçok çeşidi vardır.

Görünüş olarak çok uzun boylu ve pramit şeklinde olan çınar ağacı, son derece kalın gövdelidir bununla beraber. Türkiye’nin neredeyse bütün bölgelerinde yetişebilen ve 4 mevsim ekilebilme özelliğine sahip olan çınar ağacı, tohumla da üretilebiliyor. Boyu yaklaşık 40 metreye kadar çıkabilen çınar ağacı güneşi de yarı gölgeyi de çok sever. Çınar ağacının yetişeceği toprağın da bir önemi yoktur.

Kumlu toprakta da yetişir, çakıllı toprakta da, kireçlide de Yapraklarını döken bir ağaç çeşidi olan çınar son derece dayanıklıdır ve nemli ortamlarda çok iyi gelişir. Hava kirliliği olan kentlerde bile rahatça yetişebilir, hızlı büyür, olumsuz hava koşullarına çok dayanıklıdır, kökleri çok kuvvetlidir.

Çınar Ağacının Faydaları

Çınar ağacının kökleri çok güçlüdür. Çınar ağacının kozalaklarıyla yapraklarından yararlanılır. Yararları saymakla bitmez. Yanıkları iyileştirme özelliği bulunur.

- Yanıkları iyileştirici bir özelliği vardır.
- Diş ağrılarını, keserek, dişetlerini kuvvetlendirir.
- Yaraların iyileşme süresini kısaltır
- Vücuttaki şişlerin inmesine yardımcı olur.
- Merhemi sedef hastalığının tedavisinde kulla­nılır.

- Sara hastalığına iyi gelir.
- Saçları besler, kepeklenmeyi önler.
- Kadınlardaki akıntıyı keser.
- Her çeşit hayvan zehirlenmelerinde etkilidir.
- Yapraklarından bir çeşit mürekkep yapılır.

Çınar Ağacı Nasıl Kullanılır?

Çınar ağacı yaprağı ve kabuğu, meşe palamudu meyvesi ve yaprağı, akkuş ağacı ve yaprağı, biberiye otu, ısırgan yaprağı kaynatılıp suyu ile saçların diplerine friksiyon yapılır. Saçlar bu karışım ile yıkanıp kullanılmalı.

Çınar kabuğu normal su ile kaynatılıp içildiğinde böbrek iltihabı ve kum dökmeye faydalıdır. Ayrıca o kadar lezzetlidir ki, tadı ıhlamur ile ayırt edilmez.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>