çilek Google

Çilek Sağlıktaki Faydaları

Çilek (kocayemiş) : Gülgillerden sapları sürüngen, çiçekleri beyaz bir bitkidir. Yemişi pembe renkli olup, kokuludur. Birçok çeşidi vardır. 20′den fazla çilek türü vardır; ayrıca, çeşitli melezler ve kültivarlar da bulunur. Dünya çapında ticari olarak en çok yetiştirilen çilekler, bahçe çileği olarak adlandırılan Fragaria ananassa melezinin kültivarlarıdır. Çilekler, değerli bir C vitamini kaynağıdır. kullanılan kısımları çilek meyvesi, yaprağı, sapı

Çilek Faydaları

Vücudu kuvvetlendirir. Hasta olmayı önler. İdrar söktürür ve karında biriken suyu boşaltır. Böbrek ve mesane hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Mide ve bağırsak tembelliğini giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Bağırsak kurtlarını döker. Safra ifrazatını arttırır ve safra taşlarının dökülmesine yardımcı olur.

Karaciğer kifayetsizliğini ve şişliğini giderir. Ateşi düşürür. Dişdibi taşlarını eritir. Cilde tazelik ve güzellik verir. Damar sertliği, mafsal iltihabı, romatizma, ve nikriste de faydalıdır. Şeker hastaları da yiyebilir. Midesi zayıf olanlar suyunu içmelidir. Alerji yapabilir.

Çilek Nasıl Kullanılır?

Çileğin kurutulmuş yapraklarından ise ahududu meyvesi ile karıştırıp çay gibi demleyip, üşütme zamanında terletici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.

Çilek yaprağı haşlanır. Bu su ile ergenlik sivilceleri oyularak yıkanırsa ergenlikleri yok eder. Bu su ile ağız çalkalandığında Diş dibi taşlarını eritir. Çilek ezilir, suyu ile yüzdeki sivilceler ovulursa sivilceleri giderir. Çilek yaprakları sıkılır, elde edilen su ile yüze masaj yapılırsa çilleri giderir. Yüzü temizler.

Çilek ezilir, suyu ile baştaki saçsız kısımların üstüne masaj yapılırsa yeniden saç bitirir. Aynı su ile yüz ve burun ovularak masaj yapılırsa yüzdeki rahatsızlık veren kırmızılığı giderir. Akşam yatarken yapılır, Sabah ılık su ile yüz temizlenir.

Taze çilek yaprakları çay yerine devamlı içildiğinde ergenlikleri yok eder gut’ta faydalıdır, sarılığa çok iyi gelir. Tehlikesiz ve etkili bir bitkidir.

Kök veya saplar toz haline getirilir, günde 3 defa 4 gr içilir. 1 bardak kaynar suya, 20 gr ufalanmış yaprak konur soğuyunca süzülür, günde 3-5 bardak içilir. Veya kuru yapraklar toz haline getirilir, günde 3 defa 4 gr içilir.

Çilek Zararları?

Çileğin bilinen bir yan etkisi yoktur
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>