ciğer otu Google

Ciğer Otunun Sağlıktaki Faydaları

Ciğer otu (pulmonaria officinalis) : Nodangiller familyasından; 10-15 santimetre boyunda çok yıllık, otsu bir bitkidir. Çiçekleri; önceleri kırmızımtıraktır. Sonradan morumsu-maviye dönüşür. Gövdesi dik ve tüylüdür. İçeriğinde tanen, müsilaj, şekerler, reçine ve sabit yağ vardır. Yaprakları kullanılır.

Ciğer Otunun Faydaları

Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Yapraklarından yapılan çay boğmaca, boğaz iltihabı, Bronşit ve grib hastalıklarına iyi gelir. Yine bu ilaç, meme çatlaklarında meme başlarının banyo edilmesi suretiyle kullanılır. Bu su ile donuk aza banyo edildiğinde büyük faydası görülür. Yanıklara da iyi gelir.

Ciğer otu çay şeklinde içilirse mesane, barsak ve böbrek rahatsızlıklarına da iyi gelir. İdrarı söktürür. Akciğer hastalıklarına şifalıdır. Akciğer hastalıklarında faydalıdır. İdrar söktürür.

Ciğer Otu Nasıl Kullanılır?

Verem: Ciğer otu, sinir otuyla beraber kaynatılıp çam balıyla tatlandınlarak sıcak olarak içilmeye devam edilir.

Yara Bere: Ciğer otu, az suda kaynatılıp lapa yapılır, bu lapa yara bere üzerine vurulur.

Çıban, iltihap: Bu lapa, çıban ve iltihap üzerine vurulur.

Balgam, Bronşit, Öksürük: Ciğer otu, Sinir Otu ve Biberiye ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. (Günde 3 kere)

Ağız içi Yara ve Boğaz İltihabı: Ciğer otu kaynatılıp balla tatlandırılarak gargara yapılır ve bu çaydan içilmeye devam edilir.

İdrar Söktürücü: Ciğer otu, biberiye ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse, idrar artırarak böbrek ve mesane iltihaplarına faydalıdır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>