ceviz ağacı Google

Ceviz Ağacının Sağlıktaki Faydaları

Ceviz ağacı (koz) : Uzun ömürlü; gövdesi kalın, kerestesi ve meyvesi değerli ulu bir ağaçtır. Yemişi nişastalı ve yağlıdır. Hekimlikte; yaprakları, meyvesinin üzerindeki yeşil kabukları ve yağı kullanılır. Bir çok çeşidi vardır.

Anadolu ve Güneydoğu Avrupa kökenli bir ağaçtır. 25-30 m ‘ye yüksekliği olan, kışın yapraklarım döken bir ağaçtır. Yaprakları 20 an uzunlukta bileşik bir yapraktır. Her yaprakta 7-9 yaprakçık bulunur. Yaprakçıklar 6-15 cm uzunlukta, koyu yeşil renkli, yumurta biçiminde, derimsi görünüştedir. Taze iken özel ve kuvvetli bir kokusu bulunur, lezzeti acı ve buruktur.

Ceviz Ağacının Faydaları

Yaprakları ve kabukları ile hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. El ve ayak donuklarında, deri çatlaklarında faydalıdır. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Çok kuvvetli bir besin olduğundan fazla yememelk gerekir. Cevizyağı, raşitizm ve sıracada faydalıdır. Kabızlığı giderir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Derinin yanmasını önler.

Ceviz Ağacı Yaprağı Nasıl Kullanılır?

taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında, kısa sürede düzelme görülmektedir. Bu suyla yapılan banyolar, yıkamalar, ergenlik sivilcesine. iltihaplı egzemalara, ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir. Ağız boşluğu iltihabı, diş eti boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.

Ceviz yaprağının kaynama suyu banyo suyuna eklendiğinde, donuk kabarcıkları iyileşir Ceviz yaprağı kaynama suyu, hızlı saç dökülmelerinde de kafa derisine ovarak sürme yapmakla kullanılır. Bu sıvı ayrıca, kafa bitine karşı da çok etkilidir. Haziran ortasında toplanan cevizlerden, mide, karaciğer ve kanı temizleyen mide yorgunluğunu, bağırsak çürüklüğünü gideren çok etkili bir ceviz tenturu elde edilir. Bu tentur, ayrıca kan koyuluğuna karşı da çok yararlıdır.

Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür, Gün boyunca ıveya 2 bardak yudumlanarak içilir.

1 bardak kaynar suya, 4 gr taze veya kuru ceviz yaprağı konur, 10 k bekletilip günde 3 bardak içilir, Taze cevizin dış kabuğu (tof) da aynı maksatlarla kullanılır. Taze yapraklar kuru yapraklardan daha etkilidir. Ceviz yaprakları 2-15 yaş arası zayıf, hastalıklı çocuklara ve zayıf bünyeli kadınlara içirilirse çok faydalı olur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>