centiyane Google

Centiyane Sağlıktaki Faydaları

Centiyane (yılanotu) : Kuzey yarımkürenin ılıman iklim bölgelerindeki dağlık yerler ve güneşli bayırlarda yetişen çok yıllık, dayanıklı bir otsu bitkidir. 1 ile 1,5 metre boyuna kadar uzayan kalın köklü bitki, memleketimizin dağlık bölgelerinde özellikle Uludağ ve Bozdağ’da yetişir.

Yaprakları enli, sapsız ve karşılıklı dizilmiş durumdadır. Temmuz – Ağustos aylarında sarı renkte çiçekler centiyanenin, kökleri çok yavaş büyür. Sonbahar ve kış aylarında çıkarılarak temizlenen bitki, dilimlenir ve güneşte serilerek kurutulur.

Centiyane Faydaları

İştah artırır, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Mide zafiyeti ve ekşimesini giderir. Kansızlıkta da faydalıdır.

Centiyane Nasıl Kullanılır?

Tozlaştırılan köklerden 1 bardak suya 1 çay kaşığının ucuyla konulur. Günde 1-2 defa içilmelidir. Yine kurumuş kök parçalarından bir tatlı kaşığının yarısı, I bardak su içine konularak su ısıtılır. 5 dakika süreyle kaynatma sürdürülür. Bu karışım yemeklerden önce ya da midede şişkinlik ve ağrı hissedildiğinde birer bardak içilir. Centiyane kökünün tozu, iltihaplı yaralar üzerine sürülürse iyileştirir.

Centiyane Kökü Çayı

Yarım Tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, 1 bardak suda 4-5 dakika hafif ısıda kaynatılır, süzülür ve tatlandırılmadan içilir. Çay, yemeklerden önce, sıcakken içilmelidir. Bitki çayının içerdiği acı maddeler ve az miktarda tanen bazı bünyeleri rahatsız edebilir. Bu durumda, acı maddelerin etkisini azaltacak ve tanen maddesini tümüyle devre dışı bırakacak bir demleme biçimi uygulamak gerekir. Soğuk suda demleme biçimidir.

Aynı miktarda ince kıyılmış kök 1 bardak suya eklenir, 7-8 saat bekletilir, süzülür ve ılıklaştırılarak içilir. Tatlandırmaya çalışılmamalıdır, çünkü tatlandırılması mümkün değildir.

Centiyane Zararları?

Etkisi içindeki acı maddelere dayanmaktadır. Fazla miktarda kullanılırsa hem ters etki yapar ve hem de mide-bağırsaklarda tahrişe neden olur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>