çarkıfelek Google

Çarkıfelek Otunun Sağlıktaki Faydaları

Çarkıfelek (fırıldakçiçeği) : Çarkıfelekgillerden; çiçekleri tekerlek biçiminde, sarmaştığı için duvar kenarlarına ve kameriyelere ekilen bir çeşit süs bitkisidir. Hekimlikte yapraklarının üst kısımları kullanılır. Mavi renkte çiçekler açan ve 10 metreye kadar boylanabilen, tırmanıcı, hoş kokulu ve güzel bir süs bitkisidir. Pasiflorin, flavonlar, viteksin, cumarin gibi bileşikler içermektedir.

Çarkıfelek çiçeği, saat çiçeği olarak da bilinir. Anavatanı güney Amerika olan bitkinin ülkemizde yetişen türleri de var ama bunlar şifalı özellik taşıyan türler değil. Bitkinin kiviye benzeyen bir meyvesi oluyor, içi kivi gibi,fakat daha sıvı ve bol çekirdekli ve çekirdekler daha iri olup Bitki meyveleri olduktan sonra bütünüyle toplanıp kurutulur, yaprakları ayrıca toplanabilir.

Çarkıfelek Otunun Faydaları

Çarpıntıyı keser. Spazm çözücü, sakinleştirici ve uyutucu etkileri vardır. Sakinleştirici etkileri ile sara gibi sinirsel rahatsızlıklarda ve uykusuzluğa karşı faydalıdır. Gerginliği ve endişeyi giderir. Cinsel gücü arttırır. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Parkinson şikayetlerini azaltır.

Çarkıfelek Otu Nasıl Kullanılır?

Hoş kokusu ve güzel görüntüsü için bahçe duvarlarında süs bitkisi olarak kullanılabilir. Tıbbi etkileri için ise bitkinin toprak üstü kısımlarının kaynamış suda bir süre demlenmesiyle hazırlanan çayı içilebilir.

Çarkıfelek Otunun Zararları?

Çarkıfelek çiçeğinin yan etkisi yoktur.Sentetik uyku ilaçlarının yan etkileri çarkıfelek çiçeğinde görülmez, sabah sersem gibi baş dönmeleriyle değil gayet enerjik ve sağlam olarak uyanırsınız.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>