boru çiçeği Google

Boru Çiçeğinin Sağlıktaki Faydaları

Boru çiçeği (çançiçeği) : Çançiçekgillerden; çiçekleri boru biçiminde olan bir bitkidir. Çiçekleri turuncu renktedir. Bu bitkinin bir çeşidi dikenli ve kabukludur. Kabuğu siyahtır. Bir çeşidi de Cevz el-Kay’a benzer.

BeYaz ve san olanları da vardır. Tohumlan patlıcan tohumundan daha büyüktür. Turunç çekirdeği gibidir. Kabuğu narin, yaşı elma ve patlıcan gibidir. Hastanın bir kırattan (0,2-0,3 gr.) fazla almaması lazımdır. Fazlası dimağa zarar verir.

Boru Çiçeğinin Faydaları

Nefes darlığı, bronşit ve astımın sebep olduğu rahatsızlıkları giderir.

Boru Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Nefes Darlığı ve spazmatik ağrılara karşı ilaç imalinde kullanılır. Halk hekimlerimiz nefes darlığına (astım) karşı kullanırlar: toz haline getirilen drogtan bir kısım kor üzerine azar azar serpilerek yapılan tütsü hastaya koklatılır, ancak bu tedavi doktor kontrolü altında yapılmalıdır.

Tesiri az çok güzelavratotunun tesirine benzer. İyi bir uyuşturucu antispazmotik ve antiastmatiktir. Dahilen hülasa (günde 0,10 gr), toz (günde 0,60 gr) veya tentür halinde alınır. Yapraklardan ve bazen çiçeklerden hazırlanan sigaralar nefes darlığına karşı içilir.

Boru Çiçeğinin Zararları?

Şayet 1 dirhem (3-4 gr.) yanlışlıkla alınırsa, kusma, uyku ve zehirlenme arazı an gösterir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>