böğürtlen Google

Böğürtlenin Sağlıktaki Faydaları

Böğürtlen (tilkiüzümü) : Gülgillerden bahçe çitlerinde, yol kenarlarında kendiliğinden yetişen, dikenli bir çalıdır. Yemişi ahududuya benzer, fakat ondan küçüktür. Önceleri kırmızı iken sonraları kararır. Yaprakları; çiçekleri açmadan toplanıp, kurutulur. Birçok türü vardır.

Böğürtlenin Faydaları

İdrar söktürür. Ayaklardaki şişlikleri indirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Gözlerdeki zafiyeti giderir. Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. Ağız, dil, diş eti ve bademcik iltihaplarını giderir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Haricen kullanıldığı takdirde ağrıları dindirir, yanıkları iyileştirir. Kökü kaynatılıp, suyu içilecek olursa kandaki şeker miktarını düşürür.

Böğürtlen Nasıl Kullanılır?

Kullanılan kısımları yaprakları, çiçek tomurcuklan ve meyveleridir. Yapraklar, bitki çiçek açmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Yapraklarda tanen ve organik asitler içerir. Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber; diş etleri, bademcik ve boğaz iltihaplarında, ishal ve basurda kullanılmaktadır.

Yapraklar, içerdikleri tanen maddesi Sayesinde, hafif kabız yapıcı etki içerir. İshale karşı kullanılabilir. Ayrıca, boğaz ve ağız boşluğu iltihaplarına karşı gargara ve çalkalama olarak kullanıma uygundur. Hafif mide rahatsızlıklarına karşı, mayıs papatyası ve Nane ile eşit oranda karıştırılarak kullanılabilir. En önemli kullanım alanıise gebelik süreciyle ilgilidir. Düşük olasılığına karşı dölyatağını güçlendirmek için, gebelik süreci boyunca, gönül rahatlığı ile, günde 1-2 bardak böğürtlen yaprağı çayı içilmelidir.

Kullanım biçimleri: Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış yaprak (veya bitki karışımı), orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak içilebilir.

Meyvelerin çok hoş bir tadı vardır ve kan yaptırıcıdır. Ama en Başta gelen özelliği, ses kısıklıklarında başarıyla Kullanılabilmesidir. Bu durumda, ılıklaştırılan taze meyve suyu, Derin gargaralardan sonra küçük yudumlarla yutulmalıdır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>