binbirdelik otu Google

Binbirdelik Otunun Sağlıktaki Faydaları

Binbirdelikotu (hypericum calycinum) : Çalılık ve fundalıklar arasında yetişen uzun ömürlü bir otsu bitkidir. 30-80 santimetre boyundadır. Gövdesi dört köşelidir. Yaprakları sapsızdır. Çiçekleri parlak sarı renktedir. Mayıs ve eylül aylarında çiçek açar.

yaprakları karşılıklı dizilmiş durumda sapsız, oval biçimli ve koyu yeşil renklidir. Bitkinin mayıs-eylül ayları arasında açan 5 taç yapraklı, parlak sarı renkli çiçekleri, dallarının ucunda sıkı salkımlar halinde bulunur. Bitki, kapsül biçimindeki meyvelerinden döktüğü tohumlarla ya da kök saçaklarının sürgün vermesiyle çoğalır.

Bin bir delik otunun çiçekli dalları tanen, reçine, pektin, glikozitleri içeren uçucu yağ, boyar maddeler ve yapışkan bitki sıvısını içerir. Boyar maddelerinden biri siperin, öteki de siperisindir. Siperisin hafif zehirlenmelerine neden olduğu için, bazı hayvanlar bu otu yemezler.

Binbirdelik Otunun Faydaları

İdrar ve balgam söktürür. Sinirleri yatıştırır. Ayrıca bin bir delik otu peklik verici, iştah açıcı, göğsü yumuşatıcı ve balgam söktürücü etkiler de taşır.

Binbirdelik Otu Nasıl Kullanılır?

Bin bir delik otu antiseptik ve yara iyileştiricidir. Ciltteki yangılar, berelenme, Varikosel ağrıları, hafif Yanık ve güneş yanıklarına iyi gelir. Bu etkilen sağlamak üzere, bitki çiçek açtığında tüm toprak üstü kesimleri kesilip parçalanarak zeytin yağına yatırılır.

1-2 hafta süreyle zeytin yağında bekletilerek elde edilen eriyiğe kantaron yağı adı verilir. Kantaron yağı yukarda sayılan yara ya da öteki şikâyetli yerlere, günde bir-iki kez dıştan uygulanır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>