biberiye Google

Biberiyenin Sağlıktaki Faydaları

Biberiye (kuşdili) : Ballıbabagillerden; Akdeniz çevresinde çok yetişen; küçük, kalınca, ensiz ve kokulu yaprakları ile çiçeklerinden faydalanılan bir bitkidir. Yaprakları iğneye benzer. Boyu 2 metre kadardır. Çiçekleri mavi veya eflatundur. Çiçeklerinden renksiz veya soluk sarı renkte olan biberiye esansı çıkarılır. İçeriğinde kafuru, sineol, kamfen, pinen, borneol ve bornilasetat vardır.

Ülkemizde süs bitkisi olarak bahçeve parklarda yetiştirilir. Akdeniz Bölgesinde yabani olarak da yetişir. Yapraklar, çiçeklenme aşamasından önce, şubat-mart döneminde toplanır ve gölgede özenle kurutulur, 35 derecenin üstündeki yapay ısıda kurutulduğunda, başlıca etken maddesi olan eterli uçucu yağ yitirilir.

Biberiyenin Faydaları

Hazımsızlığı giderir. Çarpıntıyı keser. Yarımbaş ağrılarını giderir. Baş dönmesini keser. Astım, bronşit ve kansızlıkta faydalıdır. Yağlı saçların yağını alır. Burkulmalarda ve deri yaralarında da haricen kullanılır. İdrar ve adet söktürür. Safra ifrazatını arttırır.

Biberiye Nasıl Kullanılır?

Kan dolaşımını ve sinir sistemini uyarır, sindirimi güçlendirir, mide ve bağırsaklarda oluşan gazları söktürür. Özellikle, genel güçsüzlük eşliğinde ortaya çıkan, gaz oluşumu, baş ağrısı ve depresyon gibi belirtilere yol açan sindirim sorunlarına karşı kullanılmalıdır. Alçak kan basıncına karşı kullanıldığında rahatlıklar sağlayabilir.

Uyarıcı etkisinedeniyle, erkeğin cinsel gücünü arttırdığı varsayılır. Bu amaç doğrultusunda biberiye şarabı kullanılması uygun olur. Dıştan kullanımda, baş ağrılarına, siyatik ağrılarına ve sinir ağrılarına karşı, friksiyon, kompres veya banyo katkısı olarak kullanılmalıdır. Saç köklerini de uyardığı için, erken saç dökülmesine karşı friksiyon biçiminde kullanılır. Bitkinin eterli yağı ile yapılan friksiyonlar daha da etkilidir.

yarım veya bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 6-8 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 2-3 bardak çay yeterlidir.

Karışımlar: Depresyonlara karşı, kediotu kökü ve san kantaron ile eşit oranda karıştırılır. Sindirim sorunlarına karşı ise, frenk kimyonu ve rezene ile eşit oranda karıştırılmalıdır. Frenk kimyonu ve rezene havanda hafifçe ezilmelidir. Demleme biçimi ise yukarıdaki gibidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>