beşparmak otu Google

Beşparmak Otunun Sağlıktaki Faydaları

Beşparmakotu (kazotu) : Gülgillerden; yol kenarında ve çayırlarda yetişen 40-70 santimetre boyunda yabani bir bitkidir. Yaprakları beşparmak şeklindedir. Rozete benzer. Gümüşi renktedir. Uzun saplı çiçekleri, yaprakların arasından çıkar. Altın sarısı rengindedir. Yaprak ve kökleri Temmuz, Ağustos aylarında toplanıp kurutulur.

Beşparmak Otunun Faydaları

İshali keser. Mide rahatsızlıklarını giderir. Vücuda kuvvet verir. Bademcik ve boğaz ağrılarını giderir. Diş ağrılarını dindirir. Diş etlerini kuvvetlendirir. Yüz lekelerini giderir ve cildi yumuşatır.

Beşparmak Otu Nasıl Kullanılır?

2 bardak kaynar suya, 10-15 gr ince doğranmış bitki kökü konur, 10-15 dk bekletilir, günde 3-4 çay bardağı içilir.

Kök toz haline getirilir, bir miktar içilirse ishali keser. Beşparmak otu şurubu ishal, bağırsak nezlesi, boğaz ağrılarında faydalıdır, kanı temizler, aybaşı ifrazatını düzene koyar, kanamaları durdurmak için en etkili bir ilaçtır, günde 2-3 defa 20-30 damla içilir.

Şeker hastalığında beşparmak otu, böğürtlen yaprağı, Yaban Mersini (çoban üzümü) yaprağı, fasulya kapçığı ve Karanfil beraber kaynatılıp içilir.

Haricen: Yaprak ve çiçeklerinin haşlaması ağız ve boğaz iltihaplarını önler, boğazı yumuşatır, ağız yaralarını tedavi eder, arpacık ve sivilceleri giderir, kirpik iltihabını önler.

Çiçeklerinden yapılan haşlama ile kompres veya yıkama yapılırsa yüzdeki lekeleri giderir, cildi yumuşatır, cilde güzel bir renk verir, Dişetlerini kuvvetlendirir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>