baldırıkara Google

Baldırıkara Otunun Sağlıktaki Faydaları

Baldırıkara (fujer) : Eğreltiotugillerden; nemli yerlerde yetişen otsu bir bitkidir. Yaprakları at yelesini andırır. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişir. İyi olanı dallarının siyahlaşıp kırmızıya yakın olanıdır, yaprakları yeşil olmalıdır. Baldırı Kara otunun boyu ortalama olarak 25-40 cm. aralığında değişebilir.

Baldırıkara Otunun Faydaları

Grip ve soğukalgınlığında hastayı rahatlatır. Balgam söktürür. Mide ağrılarını keser. Böbrek kumlarının dökülmesini sağlar. Derideki şişlikleri indirir. Saç dökülmesini önler. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Diğer ilaçlara da tat verici olarak kullanılır.

Baldırıkara Otu Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş 50-60 gr. baldırı kara otunun yaprağı 1 litre suda kaynatılarak suyu ile saçlar yıkandığı takdirde saçlar daha canlı ve gür olur. 10 gr. çok aşırı tesir eder, soğuk algınlığı ve grip hastalıklarında hastayı gevşetir ve rahatlatır. sarılık ve Dalak hastalıklarına çok yararlıdır. İdrar söktürürmeye yardımcı olur. Mesane ve Böbrekte oluşan taşları eritir düşürmeye yardımcı olur.

Burun akıntısı Nezle ve boğaz hastalıklarına, öksürüğe etkili ve faydalıdır. Mide ağrılarını dindirir. Kadınlarda Aybaşı kanamalarını düzenler. Saçkıran hastalığına, sıraca, kısırlık, boğmaca gibi hastalıklara yararlı olup, göğsü yumuşatır balgam söktürmeye çok etkili ve yararlıdır. Yaprakları kurutularak 50 gramı 1 litre suda kaynatılarak günde bir bardak içilir.

Baldırıkara Otunun Zararları

Fazla kullanıldığı zaman dalağa zarar verdiği için sakız ile birlikte alınması önerilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>