baldıran Google

Baldıran Otunun Sağlıktaki Faydaları

Baldıran (ağuotu) : Maydanozgillerden nemli yerlerde yetişen 1-2 metre boyunda zehirli bir bitkidir. Gövdesi kalındır. Saplarının alt kısmı erguvani renktedir. Yeprakları büyük, çiçekleri yayvan ve küçüktür. Terkibinde coniine vardır. Büyük baldıran ve küçük baldıran olmak üzere 2 çeşidi vardır. Ev ilaçlarında kullanılmaz.

Baldıran Otunun Faydaları

Hekimlikte ağrı giderici ve spazm giderici olarak, siyatik, tetanoz, epilepsi, trilemnius nevraljisi ve kore hastalığının tedavisinde kullanılır.

Baldıran Otu Nasıl Kullanılır?

Dahilen: Ağrı kesici, antispazmo-tik, sinir yatıştırıcısı, siyatik, nefes darlığı, tatanoz, sara’da, kore ve boğmacada kullanılır. Nevraljide, beyin ve omurilik hastalıklarında, histeride, atardamar kireçlenmesine, prostata karşı ve şehveti artırıcı olarak kullanılır.

Haricen: Hülasası ile hazırlanan merhem ve yakılar ağrı dindirici ve teskin edici vasıflarından dolayı romatizma, gut ve lenfevi iltihaplar ve bilhassa kanser ağrılarına karşı kullanılır.

Baldıran otu tohumu organ yumuşamaları, beyin kanaması ve yarı felç halinde çok faydalıdır. Baldıran otu tetanus hastalığı, siyatiğe, atardamar kireçlenmesi ve Prostat hastalığına karşı ilaç olarak tatbik edilir. Ayrıca ilaç sanayinde de ilaç olarak kullanılır.

Baldıran Kökünün Faydaları?

Bu cins baldıran zehirli olmayan kökleri yenilebilen bir bitkidir. Diyaliz hastalarının tedavisinde hasta azda olsa idrar çıkarabiliyorsa bir aylık tedavi ile hasta tamamen iyileşebilmektedir. Hasta idrar çıkaramıyorsa bir aylık baldıran tedavisinden sonra, iki ay daha baldıranla beraber fakat ayrı ayrı Sarı Kantaron (kılıç otu) kullanılacaktır. Baldıran aynı zamanda böbrek, taşında, iltihapta, ürede, dalak, karaciğer büyümesi,Siroz başlangıcı, dışarıdan kan verilen kan kanserli hastalarda da faydalıdır.

Baldıran Kökü Nasıl Kullanılır?

8 kg kaynar su içerisine 500 gr doğranmış baldıran kökü konur, tekrar 40 dk kaynatılır, süzülür, dolapta ve ağzı açık olarak muhava edilir, sabah ağız, akşam yemeklerinden bir saat at önce birer bardak içilir. (Konulacak kap plastik olmamalıdır). Sarı kantaron aynen baldıran gibi hazırlanır ve aynı miktarda kullanılır.

Baldıran Otunun Zararları?

Bitki şiddetli zehirli olup doza dikkat edilmelidir. Öldürücü doz yaprakta 6 gr’dır, tohum ve çiçek daha zehirlidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>