ayva Google

Ayvanın Sağlıktaki Faydaları

Ayva (sefercel) : Gülgillerden çiçekleri iri ve pembe renkli; yapraklarının altı tüylü, orta yükseklikteki bir ağacın meyvesidir. Ayva; limondan büyük, sarı renkte, tüylü, mayhoş, dokusu sertçe ve ufak çekirdekli bir meyvedir. Vitamini boldur. Çiğ yenilmesi tavsiye edilmez. Komposto veya jöle yapılarak veya külde pişirildikten sonra yenmesi uygundur.

Ayvanın Faydaları

İshal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. Kanı temizler. Karaciğer tembelliğini giderir. Safra akışını sağlar. Çarpıntıyı dindirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Bronşit, müzmin öksürük ve veremde faydalıdır. Ağızdan su gelmesini ve kan kusmayı önler.

Vücudun gelişmesine yardım eder. Merhem yapılarak kullanıldığı takdirde; el ayak ve meme ucu çatlaklarını, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Egzama kaşıntılarını ve basur memelerinin doğurduğu şikayetleri giderir. Kabızlık çekenler ve tansiyonu yüksek olanlar yememelidir.

Ayva Nasıl Kullanılır?

Karaciğer hastalıklarından kurtulmak için rendelenmiş meyve kaynatılarak tüketilmelidir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarından kurtulmaya yardım eder. Kışın sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı, grip, nezle, öksürük ve balgam gibi şikayetler için bire birdir. Kış aylarında, uzun kış gecelerinde bolca tüketmenizi tavsiye ederiz.

Özellikle öksürük tedavisinde kullanılabilir. Sindirim sistemini de güçlendirir. İshale karşı etkilidir. Hemoroid yani basura fayda sağlar. Ayva şurubu yapılarak tüketilirse ağrıları azaltır ve kanamalara iyi gelir. Düşük kalorili bir meyvedir. Diyette olan bayanlar, kilo vermek isteyenler sizin adresiniz de bu şifalı meyvedir.

Küçük çocuklar için ayva komposto yani hoşafı oldukça kolay yenilebilir ve çok da şifalıdır. Marmelat, reçel, meyve suyu yapılarak tüketilebilir. Keklerin ve pastaların içine de taze meyvesi konulabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>