aynısefa Google

Aynısafa Çiçeğinin Sağlıktaki Faydaları

Aynısefa (gecesefası) : Bileşikgillerden çiçekleri güzel, sarı renkli bir bitkidir. Aynısafa bitkisi (Calendula afficinalis) – Bileşikgiller familyasından olan bir yıllık turuncu çiçekli bir bitkidir. Bitkinin 30-50 sm kadar ulaşan boyu vardır.

Ana vatanı olarak Akdeniz kıyıları ve Avrupa olarak bilinmektedir. Bu bitkinin diğer ismi nergis çiçeğidir. Turuncu renkte olan çiçeklerinin çok keskin kokusu vardır. Aynısafa bir bahçe bitkisidir. Özel bakım istemeyen, haziran ayından sonbahara kadar çiçek açan bitkidir.

Aynısafa Çiçeğinin Faydaları

bu bitki terletici, balgam söktürücü, idrar söktürücü, kızamık önleyici, leke ve çilleri beyazlaştıran ilaç gibi kullanılmaktadır. Aynısafa bitkisi dahilen gastrit, mide ve on iki parmak bağırsak ülseri, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, safra söktürmek için, haricen ise yara iyileştirmek için kullanılır.

Aynısafa bitkisinden hazırlanan demleme rahatsız edici mide yanması zamanı yardımcı olur. Ayrıca bademcik iltihabı, sinuzit, stomatit, periodontal hastalıklarının tedavisinde de başarıyla kullanılır. Aynısafa bitkisinden çeşitli kremler, maskeler, tonikler v.b cilt bakım ürünleri yapılıyor.

Aynısafa Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Geleneksel tıpta bitkinin yalnız çiçeği kullanılırken, alternatif tıpta Aynısafanın bütün kısımları kullanılır.

2 çay kaşığı kurutulmuş aynısefa çiçeğinin üzerine 1 su bardağı kaynar su koyun. 15 – 20 dakika demlenmeye bırakın. Kaynatmaya gerek yok. Sonra süzün. Günde 2 kere yarim bardak için. Tatlandırmak için bal ve ya şeker kullana bilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>