aylandız Google

Aylandız Ağacının Sağlıktaki Faydaları

Aylandız (kokarağaç) : Sedefotugillerden; bir çeşit süs ağacıdır. Çiçekleri uzun salkım şeklindedir. Kokusu keskindir. Meyveleri sonbaharda dökülmeden önce kızarır. Azakeğeri, Eğirotu, Meyhaneciotu adlarıyla da bilinir. hızlı büyüdüğü için daha çok gölge ağacı olarak dikilen bir ağaçtır.

Aylandız meyveleri sonbaharda dökülmeden önce kızarır. Keskin kokulu ve uzun salkımlı çiçekler açan ve 30 metreye kadar uzayabilen bir ağaç türüdür. Yaprakları bileşik, 15-40 yaprakçıktan meydana gelir.

Taç ve çanak yaprakları 5 parçalıdır. Erkek ve dişi çiçekler farklı ağaçlarda bulunur. Meyveleri önce yeşil, olgunlaştıktan sonra kırmızı renklidir.Yapraklar reçine, tanen ve C vitamini; gövde kabuğu tanen ve acı maddeler ihtiva eder.

Aylandız Ağacının Faydaları

Ateş düşürücü ve kusturucu etkiye sahiptir. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. İshal ve dizanteride faydalıdır. Spazm çözücüdür.

Aylandız Ağacı Nasıl Kullanılır?

Toprak erozyonunun kontrolünde, yol şevlerinin tutulmasında kullanılır. Kirli hava koşullarına dayanır. Park ve bahçelerde grup ya da soliter veya aile ağacı olarak kullanılır. Arıların kovan kurmakta seçtiği nadir ağaçlardandır.

Aylandız ağacının yaprakları kaynatılarak kullanılır. Çayı, özellikle ishal ve kanlı ishalde kabız edici etkisi için kullanılır.

Fazla kullanıldığında zehirlenmelere neden olabilir. Görünüşünden ve haşereleri uzaklaştıran kokusundan dolayı süs ağacı olarak da kullanılmaktadır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>